ZAOL - Amikor közösen merülünk el a régészet világában, vagy éppen a tárlatvezetés során felfedezzük a múlt titkait.


Egy különleges szakmai nap zajlott Zalaegerszegen, ahol a múzeumok és közösségeik találkoztak. Dr. Décsey Sándor, a tapolcai Wass Albert Könyvtár és Múzeum vezetője osztotta meg gondolatait és tapasztalatait a résztvevőkkel. Az eseményről készült fotó: Mozsár Eszter.

A Göcseji Múzeum nyár elején elnyerte a közösségi múzeumi címet, ami új színt hozott rendezvényeinek palettájára. A múzeum rendszeresen foglalkozik ezzel a témával, és a szentendrei skanzennel, valamint a nagykanizsai Thúry György Múzeummal együtt már az év első felében megrendeztek egy nemzetközi szakmai napot. Céljuk az volt, hogy tapasztalatokat cseréljenek, és megosszák egymással a bevált gyakorlatokat. De vajon miért kulcsfontosságú, hogy egy közgyűjtemény a közösségek motorjává váljon?

A nemzetközi múzeumi definícióba mostantól hangsúlyosan bekerült a közösségek szerepe. A mai homogenizált, szürke világban a múzeumok kulcsszereplőkké válhatnak a helyi identitás megőrzésében, valamint a sokszínű és gazdag környezetünk bemutatásában - mondta el lapunknak Havasi Bálint, a házigazda intézmény főigazgatója. - Ma számos inspiráló példát láthatunk, a régészeti leletektől kezdve a fiatalok aktív bevonásán át a közösségi kiállításokig és képzésekig. Mindannyian arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a kultúraközvetítés szempontjából elengedhetetlen a szoros együttműködés az intézmények között.

A rendezvényen a szervezőkön túl a Nemzeti Művelődési Intézet Zala Vármegyei Igazgatósága, a nagykanizsai Thúry György Múzeum, a sümegi Kisfaludy Emlékház, a tapolcai Wass Albert Könyvtár és Múzeum, a keszthelyi Balatoni múzeum és a keszthelyi Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely munkatársai osztották meg egymással gondolataikat. Ezt követően a vendégek a Pálosok című rendtörténeti tárlatot tekintették meg.

Related posts