Von der Leyen Zelenszkij dallamát követi.

Pert helyezett kilátásba Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen Gheorghe Piperea, a Von der Leyen elleni bizalmatlansági indítvány mögött álló román európai parlamenti képviselő - számol be róla a Brussels Signal belga hírportál.
A történet kezdete egy július 7-i európai parlamenti vitára vezethető vissza, ahol Ursula von der Leyen éles szavakkal illette bírálóit, szélsőségeseknek, oltáselleneseknek és Putyin bábjainak nevezve őket. Ezt követően az EU által finanszírozott úgynevezett tényellenőrzők is felfigyeltek a vádakra, és egy titkos jelentésben arról számoltak be, hogy a Von der Leyen ellen irányuló indítványt egy "ismert orosz dezinformációs hálózat" és a Kreml ügynökei felhasználják az EU ellen irányuló támadásokhoz.
A Piperea által benyújtott bizalmatlansági indítvány mögött a Pfizer körüli botrány húzódik meg. 2021 tavaszán Ursula von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója közötti üzenetekben folytatott egyeztetések során az EU 35 milliárd eurós vakcinabeszerzésének részletei kerültek terítékre. Az Európai Bizottság azonban nemcsak hogy elzárkózott az üzenetek nyilvánosságra hozatalától, hanem sokáig még a létezésüket is tagadta.
Májusban az Európai Számvevőszék hivatalosan is megerősítette a rossz gazdálkodásra és dokumentumok eltitkolására vonatkozó vádakat, valamint az Európai Unió Bírósága is elmarasztalta Von der Leyent az átláthatósági irányelv megsértése miatt.
Piperea véleménye szerint a feszültségekkel teli kapcsolatok tükrében nem meglepő, hogy az oroszok kedvezőtlen nézeteket alakítanak ki az EU-ról és Von der Leyenről. Azonban figyelmeztet arra, hogy "az egyén és az intézmény összemosása" problémás megközelítést jelent.
A román képviselő hivatalosan felszólította Von der Leyent, hogy szolgáltasson határozott bizonyítékot arra, hogy a moszkvai rezsim áll az indítvány mögött. Amennyiben nincs ilyen bizonyíték, Piperea bocsánatkérést követel nemcsak saját maga, hanem a 79 társaláíró és a 95 támogató EP-képviselő, valamint az összes uniós polgár felé. Ha ez nem történik meg, akkor pedig bírósághoz fordul.
Az Európai Bizottság szóvivője elzárkózott attól, hogy véleményt nyilvánítson Piperea kijelentéseiről.
Ursula von der Leyen gyakran vádolja oroszpártisággal azokat, akik nem hajlandók követni a hivatalos irányvonalat. A magyar kormány, különösen Orbán Viktor miniszterelnök, többször is a célkeresztbe került emiatt, mivel a vád szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nézeteit népszerűsíti. Hasonló kritikák érik Robert Fico szlovák miniszterelnököt is, aki merész módon kétségbe vonta Ukrajna támogatásának szükségességét, ezzel provokálva a nemzetközi közvéleményt.
Érdekes a hasonlóság Von der Leyen és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök politikai eszköztára között. Zelenszkij mindazokat oroszpártinak bélyegzi, akik kritizálni merik őt. Ennek pedig Ukrajnában súlyos következményei vannak: az ellenzéki média és politikusok elhallgattatása, a korrupcióellenes szervek beszántása - gyakorlatilag a demokrácia lebontása.