Forradalmi felfedezés: a kőkorszaki európaiak valószínűleg már hajóval is átkeltek Afrikába.

A Nature hírportál szerdai beszámolója szerint kutatók új bizonyítékokat fedeztek fel, amelyek arra utalnak, hogy már a kőkorszaki európaiak is hajóval átkeltek Észak-Afrikába.
A Harvard Egyetem genetikusa, Mark Lipson és kollégái, köztük az archeogenetikai kutatások terén vezető szerepet játszó David Reich a mai Tunézia és Északkelet-Algéria területén 8 ezer évvel ezelőtt élt népcsoportok genomjait vizsgálta. Tunéziai és algériai kutatókkal együttműködve a szakemberek kilenc, 6-10 ezer évvel ezelőtt élt egyén ősi DNS-ét szekvenálták meg csont és fogmaradványaikból.
Mindannyiuknak vadászó-gyűjtögető ősei voltak, és megtartották a helyi felmenőiket - azután is, hogy európai és közel-keleti gazdálkodók érkeztek a térségbe. Egy tunéziai lelőhelyről előkerült férfi genomja azonban nagy meglepetést okozott a kutatóknak: a DNS-ének hat százalékát európai vadászó-gyűjtögető csoportokra lehetett visszavezetni. A kutatók becslése szerint magrebi ősei európai vadászó-gyűjtögetőkkel keveredtek 8500 évvel ezelőtt.
A férfi európai rokonainak eredete pontosan nem állapítható meg, de valószínű, hogy Szicíliában vagy annak déli szigetein élhettek. A kutatók úgy vélik, hogy az Európában és Észak-Afrikában élő, vadászó-gyűjtögető közösségek hosszúkás, fából készült kenukkal kelhettek át a Szicíliai szoroson, miközben szigetről szigetre navigáltak. Ekkoriban a tengerszint alacsonyabb volt, így a szigetek kiemelkedtek a vízből, megkönnyítve a felfedezéseket.
Bár korábban is voltak régészeti jelei annak, hogy az Európában és az Észak-Afrikában élő vadászó-gyűjtögető népcsoportok között volt valamilyen szintű összeköttetés, a szerdán a Nature folyóiratban közölt tanulmány az első közvetlen bizonyítékot szolgáltatja arra, hogy már kőkorszaki európaiak is átszelték a Földközi-tengert.