Tizenegy jemeni őrizetest szállítottak át Ománba a guantánamói fogolytáborból, ezzel újabb lépést téve a fogva tartottak helyzetének rendezése felé.


Az elszállított férfiakat több mint két évtizede tartják fogva vádemelés nélkül egy amerikai katonai támaszponton, Guantánamo tartományban, Kuba délkeleti részén. A börtöntábor, amelyet 2001-ben alakítottak ki, számos embert érintett, köztük Sarkavi al-Hadzsot is. Az amerikai Center for Constitutional Rights jogi képviseleti szervezet információi alapján al-Hadzs többször is éhségsztrájkot hirdetett, hogy kifejezze elégedetlenségét és tiltakozását a jogtalan fogva tartása ellen.

Jelenleg Guantánamón 15 fogvatartottat tartanak nyilván. Közülük hat férfi esetében még nem indult büntetőeljárás, míg két személy már elítélésre került. Ezen kívül hét további gyanúsított található, akikkel kapcsolatban vádat emeltek a 2001. szeptember 11-i terrortámadások, a 2000-es években a jemeni Ádenben történt Cole hadihajó elleni merénylet, valamint a 2002-es indonéziai Bali robbantások ügyében.

Jogvédő csoportok és egyes amerikai törvényhozók több alkalommal is igyekeztek elérni, hogy Washington zárja be a fogolytábort, vagy legalább engedje el azokat az embereket, akiket hosszú évek óta vádemelés nélkül tartanak ott fogva. A fogolytáborban, amelyet a 2001-es Amerika-ellenes terrortámadások után hoztak létre a terrorizmus elleni háborúban elfogott gyanúsítottak - többnyire muszlim férfiak - fogva tartására, a "csúcsidőszakban" mintegy 800 embert tartottak rács mögött.

Joe Biden elnök, valamint az őt megelőző washingtoni kormányzatok folyamatosan hangsúlyozták, hogy aktívan keresik azokat az országokat, amelyek készséggel vállalnák a vádemelés nélkül fogva tartott rabok átvételét. E rabok között jelentős számú jemeni állampolgár is található.

Omán eddig még nem erősítette meg, hogy újabb foglyok érkeztek volna Guantánamóból a területére. Eddig a délkeleti Arab-félszigeti szultanátus körülbelül harminc foglyot fogadott be az amerikai börtöntáborból, akiket azóta rejtélyes körülmények között szabadon engedtek.

Related posts