A Bundestagban zajló történelmi vita az AfD betiltásáról számos szenvedélyes érvet és ellentétes nézőpontot vonultatott fel. A politikai spektrum különböző képviselői kifejtették álláspontjukat, miközben a társadalmi feszültségek és a demokratikus értékek


A német Bundestag történetében először került sor arra, hogy egy parlamenti ülés keretében az Alternatíva Németországnak (AfD) ellenzéki párt betiltásának lehetőségét vitatták meg. A diskurzus fő motorja Marco Wanderwitz, a kereszténydemokrata Unió (CDU) képviselője volt, aki határozottan állította, hogy az AfD "alkotmányellenes, emberellenes, és a demokrácia egyik legnagyobb fenyegetése". A Zöldek is aktívan részt vettek a folyamatban, és javaslatot tettek a betiltási eljárás alapos megfontolására – számolt be erről a Junge Freiheit.

"Sokan aggódnak a jobbratolódás következményei miatt."

Carmen Wegge, a Szociáldemokrata Párt (SPD) politikai képviselője kifejtette, hogy...

Renate Künast, a zöldpárt frakcióvezetője kifejezte felháborodását amiatt, hogy az NPD-t túl kicsinek tartják a betiltáshoz, míg az AfD-t túl nagynak. Künast véleménye szerint az oktatási intézkedések és a szigorúbb fegyvertörvények nem nyújtanak biztosítékot az AfD befolyásának csökkentésére. Ezen kívül arra is figyelmeztetett, hogy a párt tetteivel nevetségessé teszi Németországot a nemzetközi porondon.

Konstantin Kuhle, a Szabaddemokrata Párt (FDP) képviselője úgy véli, hogy az AfD valójában "Oroszország és Kína hibrid hadviselésének szerszáma", ám a párt betiltása csupán fokozná az emberek elidegenedését a demokráciától. Philipp Amthor, a kereszténydemokrata oldal képviselője hangsúlyozza, hogy a tiltási eljárás nem más, mint az AfD "mártírszerepének" megerősítése.

Az AfD éles kontrája

Peter Boehringer, a bajor AfD képviselője, határozottan kijelentette, hogy pártprogramjuk "teljesen kifogástalan", és úgy véli, hogy a kritikák, amelyek őket érik, csupán rosszindulatú érvek. Rámutatott Thomas Haldenwang összeférhetetlenségére, aki, mint az Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke, az AfD betiltását szorgalmazta, most pedig a CDU színeiben próbál bejutni a Bundestagba. Boehringer véleménye szerint a demokratikus alapelvek valódi ellenfelei a kérelmezők, akik megkérdőjelezik a párt legitimitását.

Johannes Fechter SPD-s képviselő a vitát arra használta fel, hogy a CDU/CSU-t vádolja, hogy "az alkotmány ellenségeivel" fogott össze. Ugyanakkor rámutatott, hogy a párt betiltásának magasak az követelményei, ehhez pusztán az alkotmányellenesség nem elég.

A javaslatot nem bocsátották szavazásra, hanem az illetékes belügyi bizottság elé utalták további megvitatásra. A jelenlegi parlamenti ciklusban a kezdeményezés sikere valószínűtlen, de a téma a következő választások után ismét napirendre kerülhet.

Related posts