Szíria új vezetője úgy véli, hogy akár négy év is eltelhet, mire a választásokra sor kerülhet.


Az új alkotmány kidolgozása akár három évig is eltarthat - mondta al-Saraa az Al Arabiya szaúdi állami műsorszolgáltatónak adott interjújának írásbeli kivonata szerint. Azt is mondta, hogy körülbelül egy évbe telik, amíg a szírek drasztikus változásokat fognak látni - írja a Reuters hírügynökség.

Az Aszadot december 8-án megbuktató Hayat Tahrir al-Sham (HTS) csoport vezetője, al-Saraa, egy figyelemfelkeltő megjegyzést tett, miközben az új damaszkuszi kormány próbálta megerősíteni szomszédai felé, hogy távolodnak iszlamista militáns gyökereiktől.

A csoport villámhadjárata véget vetett egy 13 éven át húzódó polgárháborúnak, de számos megválaszolatlan kérdést hagyott maga után a korábban az Aszad család évtizedeken keresztül fennálló tekintélyelvű uralma alatt álló, sokszínű etnikai összetételű ország jövőjével kapcsolatban. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy több külföldi állam, köztük Törökország és Oroszország, erőteljes és egymással ütköző érdekeltségeket képvisel a térségben.

Bár a nyugati hatalmak többsége örömmel fogadta az Aszad család hatalmának megszűnését Szíriában, a jövőbeli politikai irányvonal még mindig kérdéses. Nem egyértelmű, hogy a csoport szigorú iszlám alapelvek szerint kívánja-e kormányozni az országot, vagy pedig hajlandó lesz a rugalmasságra, esetleg a demokrácia irányába való elmozdulásra.

Ahmed al-Saraa kijelentette, hogy a HTS, amelyet korábban Nuszra Frontként ismertek, várhatóan feloszlatásra kerül egy nemzeti párbeszédről szóló konferencia keretein belül.

A csoport egykor az Iszlám Állammal és az al-Kaidával állt kapcsolatban, de azóta mindkettőt megtagadta, és igyekezett magát mérsékelt erőként újrapozícionálni.

A szervezet többször is kifejezte elkötelezettségét a kisebbségi csoportok védelme mellett, akik aggódnak amiatt, hogy az új elit iszlamista irányítása alatt felekezeti feszültségek alakulhatnak ki. Az aggodalom arra irányul, hogy ez a vezetés potenciálisan destabilizálhatja a közösségeket, és újabb konfliktusokat generálhat.

Az interjú során al-Saraa kifejtette, hogy Szíria stratégiai érdekei szoros összhangban állnak Oroszországéival. A hosszú ideje tartó polgárháború alatt Oroszország hű szövetségese lett Aszadnak, és több katonai támaszpontot is kialakított az ország területén.

Szíria új vezetője a hónap elején hangsúlyozta, hogy a Szíria és Oroszország közötti kapcsolatoknak közös érdekeken kell alapulniuk. Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere kijelentette, hogy az orosz katonai támaszpontok helyzete a Damaszkuszban zajló tárgyalások egyik központi témája lesz.

Nem csupán a bázisaink létezésének biztosítása a cél, hanem a működésük hatékonyságának megőrzése, a fenntartásuk és ellátásuk szükséges feltételeinek kialakítása, továbbá a helyi partneri kapcsolatok erősítése is kulcsfontosságú.

- mondta a RIA orosz hírügynökségnek adott, vasárnap megjelent interjújában.

Saraa kifejezte reményét, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke kormánya fel fogja oldani a Szíriára kivetett szankciókat. Magas rangú amerikai diplomaták, akik a hónap során Damaszkuszban tartózkodtak, megjegyezték, hogy Saraa pragmatikus megközelítése figyelemre méltó. Washington úgy határozott, hogy eltörli a HTS vezetője ellen korábban kitűzött 10 millió dolláros vérdíjat is.

Related posts