Szijjártó Péter kijelentette, hogy Magyarország, amennyiben szükségessé válik, meg fogja vétózni a Georgia ellen irányuló szankciókat. | Demokrata
A minisztérium MTI-hez eljuttatott nyilatkozata szerint a tárcavezető, Maka Bocsorisvili georgiai kollégájával közösen tartott sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy partnere első külföldi látogatása Magyarországra esett. E látogatás különös jelentőséggel bír, hiszen olyan időszakban zajlott, amikor mindkét ország számára elengedhetetlen a szuverenitásuk megőrzése a jelenlegi, rendkívül bonyolult biztonsági helyzetben.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország és Georgia egyértelműen patriotikus vezetés alatt áll, amelyeket a "liberális mainstream" súlyos ideológiai és politikai támadásokkal próbál megingatni.
E tekintetben kifejezte elismerését a georgiai kormánypárt nemrégiben elért választási győzelme iránt, hangsúlyozva, hogy a dél-kaukázusi ország polgárai egyértelműen megfogalmazták szándékaikat.
"Békepárti, családpárti, patrióta, konzervatív kormányt választottak, és ahogy az lenni szokott ilyenkor, a liberális mainstream ki is akadt ezen rendesen. Hiszen a liberális mainstream általában úgy van ezzel, hogy ha konzervatív, patrióta párt nyeri a választást, akkor azonnal megkérdőjelezik a politikai rendszer demokratikusságát, ha liberális párt nyeri a választást, akkor pedig ünneplik a demokrácia fantasztikus uralmát" - fogalmazott.
A véleménye szerint Georgiában is hasonló a helyzet: ha az ellenzék győzött volna, Brüsszel tele lenne a hírekkel arról, hogy a demokrácia soha nem volt még ennyire virágzó. Most viszont úgy tűnik, hogy az emberek akaratát próbálják figyelmen kívül hagyni, és megkérdőjelezik a választás kimenetelét.
"Ez a liberális mainstream által folytatott, rendkívül elutasító és unalmas játék most már teljesen átlátszóvá vált, és mi határozottan elhatárolódunk tőle" - hangsúlyozta.
Szijjártó Péter ismételten támogatásáról biztosította Georgia európai uniós integrációs törekvéseit, és aláhúzta, hogy Budapest minden segítséget megad a folyamat felgyorsításához, míg Brüsszel hozzállása inkább csak elidegeníti az országot.
Sérelmezte azt is, hogy a szavai szerint a kártékony tevékenységeiről ismert Európai Parlament nemrégiben határozatot hozott Georgia ügyében, amelyben "megalázó módon nyilatkozik egy egész nemzetről".
"Mi ezt határozottan elutasítjuk (...) Az Európai Parlamentben egy háborúpárti, liberális és baloldali többség dominál, amely állandóan támadóan lép fel azokkal szemben, akik nyíltan kiállnak a béke mellett" - fogalmazott.
Emellett megemlítette, hogy az utolsó percekben "teljesen abszurd" javaslat érkezett Brüsszelből, amely szerint a georgiai belügyminisztert és két rendőrségi vezetőt is szankciók célpontjává tennék.
"Ez nonszensz, felháborító, ezt semmi nem indokolja. Magyarország határozottan ellenzi, hogy georgiai kormánytisztviselőket szankciós listára helyezzenek, s hogyha ilyen javaslat születik, azt természetesen meg is fogjuk vétózni, ebben mindenki biztos lehet" - figyelmeztetett.
A miniszter ezt követően arra ösztönözte a georgiaiakat, hogy folytassák a harcot saját érdekeikért és nemzetük függetlensége mellett. "Az elmúlt 14-15 év tapasztalatai azt bizonyítják, hogy mindig az emberek vágyait kell figyelembe venni, nem pedig a külső hatalmak, különböző politikai központok által ránk kényszerített elvárásokat" - hangsúlyozta.
Végül pedig érintette a kétoldalú kapcsolatokat is, s üdvözölte, hogy jól halad a stratégiai partnerségről két évvel ezelőtt megkötött megállapodás végrehajtása.
A magyar-georgiai kereskedelmi kapcsolatok idén 34%-os növekedést mutattak, ami figyelemre méltó eredmény. A Wizz Air továbbra is dominál a dél-kaukázusi légiközlekedési piacon, míg a hazai gyógyszerexport folyamatosan emelkedik. Évente nyolcvan georgiai diák kap lehetőséget ösztöndíjjal magyar egyetemeken való tanulmányokra. Emellett aktívan dolgoznak a közép-európai zöld energia importjának megvalósításán is - tette hozzá.