Szijjártó Péter arca feszülten torzult, miközben Szergej Lavrov éles kritikáját hallgatta. Lavrov a Nyugat kettős mércéjével kapcsolatos vádakat fogalmazott meg, és a szavak súlya egyértelműen érezhető volt a levegőben. (videó)
A magyar és az orosz külügyminiszter újra Moszkvában ült le egyeztetni.
Egy videót tett közzé Szijjártó Péter a Facebookon, amelyhez azt írta, hogy Szergej Lavrovval orosz külügyminiszterrel kezdődik tárgyalása Moszkvában. Hogy a későbbiekben valóban volt-e tárgyalás, az nem világos, mindenesetre a magyar külgazdasági és külügyminiszter oldalán közvetített negyed óra inkább enged orosz "iránymutatásra" következtetni, mint valódi tárgyalásra: egy 3 perces Szijjártó-intermezzót leszámítva végig Lavrov beszélt.
A beszélgetés kezdetén Szergej Lavrov körülbelül három percben fejtette ki véleményét az orosz és magyar gazdasági kapcsolatok további erősítéséről, amelyek, bár különféle mesterséges akadályokkal szembesülnek, mégis kedvező irányba fejlődnek. Kiemelte, mennyire fontos számára az orosz-magyar együttműködés, és méltatta Orbán Viktor "független politikáját", amelynek keretein belül "természetesen a nemzeti érdekek prioritása érvényesül".
A felvezetést követően Szijjártó Péter körülbelül három percet szánt a beszédére. Ebben a rövid időszakban megosztotta a megszokott kommunikációs elemeket, hangsúlyozva, hogy növekvő eszkalációval nézünk szembe, így elengedhetetlen a "békemisszió" erőfeszítéseinek fokozása. A magyar külügyminiszter ismételten kiemelte a nyitott kommunikációs csatornák fenntartásának fontosságát, hozzátéve, hogy a háborúval kapcsolatos megoldások nem a csatatéren, hanem a tárgyalások során születnek meg, és kifejezte elkötelezettségüket a "béke" iránt. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy minden olyan területen, ahol a szankciók nem érvényesülnek, maximális erőfeszítéseket kell tenni a kapcsolatok fejlődéséért.
Szergej Lavrov ezt követően újra átadta magát a beszédnek, és a továbbiakban ő irányította a diskurzust. Kiemelte, hogy Ukrajna terroristának minősített orosz állampolgárok jogait sértette meg, akiknek ezzel együtt az anyanyelvhez, valláshoz és az információhoz való hozzáférésük is veszélybe került. Lavrov hangsúlyozta, hogy az Ukrajna ellen indított invázió célja e jogok védelme, és meggyőződése szerint ez elengedhetetlen lépés az érintettek érdekében.
A NATO, az EU és az USA diplomáciájának emberi jogokkal kapcsolatos fellépése gyakran kritikát kap, mivel sokan úgy vélik, hogy ez a megközelítés szelektív. Különösen, ha az orosz kisebbségről van szó Ukrajna területén, a Nyugat kettős mércéje egyre inkább nyilvánvalóvá válik. Sokan úgy érzik, hogy a nemzetközi közösség figyelme csak akkor irányul az emberi jogokra, ha azok összhangban állnak saját politikai érdekeikkel.
Ezután megismételte az orosz álláspontot, miszerint Ukrajna NATO-hoz való csatlakozása közvetlen katonai veszélyt jelentene Oroszország számára. Ennek megfelelően Moszkva törekvése, hogy garantálja Oroszország biztonságát, valamint az Ukrajna területén élő orosz ajkú közösség védelmét - fejtette ki.
Szergej Lavrov véleménye szerint aggasztó jelenség, hogy a nyugati fővárosokból – Brüsszelből, Londonból és Párizsból – azt hallani, hogy Ukrajna a fegyverszünetre számít. Lavrov úgy véli, hogy ennek hátterében az áll, hogy Ukrajna csak egy kis szünetet keres, hogy megerősítse magát újabb fegyverszállítmányokkal. Azt is hangsúlyozta, hogy Ukrajna a Nyugatot manipulálja, és ez különösen aggasztó, mivel a nyugati országok követik Zelenszkij utasítását, miszerint „egy szót sem Ukrajnáról Ukrajna nélkül”. Lavrov azonban megjegyezte, hogy senkit sem zavar, hogy az elmúlt két és fél évben Oroszországot Oroszország beleegyezése nélkül emlegették. Ennek ellenére Oroszország készen áll az „őszinte és nyitott tárgyalásokra”, de ehhez elengedhetetlen, hogy Kijev visszavonja azt a döntését, amely szerint tiltaná Vlagyimir Putyinnal való tárgyalásokat.
Szijjártó Péter ismét útnak indult Moszkvába, ezzel már a háború kitörése óta a tizenkettedik alkalommal látogat el Oroszországba.