Az izraeli támadás utáni zűrzavar következtében számos afgán ember kénytelen elhagyni Irán földjét, és ezrek deportálására kerül sor.

Irán tömegesen toloncol ki afgánokat azzal az indokkal, hogy "kémkednek Izrael javára". A teheráni belügyminisztérium szerint több ezer afgán tartózkodik illegálisan az országban, az indoklásban a kémkedés és az ellenséges hálózatokkal való kapcsolat is megjelent.
A tömeges és feltűnően gyors hatósági fellépés része annak az akciósorozatnak, amely a belső ellenségképek felfestésével igyekszik elfedni az USA-tól és Izraeltől elszenvedett katonai vereség romjait. A korábban Iránban élő vagy tartózkodó 4-6 millió afgán a konfliktus előtt még fontos és megbecsült segédmunka-erőnek számított, majd egyik pillanatról a másikra "Izrael zsoldosai" lettek. Helyzetükön az sem enyhít, hogy közülük többen (20%) síita hitűek. A kitoloncoltak között sok az Iránban tanuló afgán diák, akiktől minden indoklás nélkül megvonták a diákvízumot.
A deportálásokon kívül számos afgánt tartóztattak le kémkedés gyanújával. Közben az iráni sajtó olyan gyűlöletkeltő és dehumanizáló nyelvezetet alkalmaz, amely szándékosan hozzájárul az afgán közösségek elleni előítéletek fokozódásához.
Az intézkedések annyira váratlanul érkeztek, hogy a deportálásra kényszerített emberek közül sokan csupán egy palack víz társaságában lépték át a határt. Különösen szívszorító a helyzete azoknak a nőknek, akiket férfi kísérő nélkül küldtek vissza, hiszen a tálib hatóságok egyáltalán nem hajlandók segíteni őket a hazautazásban. Még ennél is nagyobb kockázatot jelent az azok számára történő visszatérés, akik a tálib hatalom újbóli megerősödése miatt menekültek el Afganisztánból.
Sok kitoloncolt számolt be szisztematikus zaklatásról, önkényes letartóztatásokról és kínzásokról. "Az afgánok elfogása széles körben elterjedt. Mindenhol ellenőrzőpontok jelentek meg. Lerángattak minket a buszokról, kémkedéssel vádoltak meg, és elvittek kihallgatásra" - mondta egyikük. Eközben a kormány hivatalos lapjának tekinthető Tehran Times azt állítja, hogy a menekültek és illegális munkavállalók önkéntesen térnek haza, és az országban maradók ezzel még jól is járnak, mert több munkalehetőség nyílik meg a számukra.
A teheráni migrációs hivatal hivatalos állásfoglalása szerint az illegális migránsok jelenléte minden országban komoly kihívásokkal jár. Kritikus helyzetekben gyakran ők válnak a legfőbb gyanúsítottakká. Ezen túlmenően, a migránsok jelenléte a gazdasági helyzetre, a társadalmi kapcsolatokra és a biztonsági helyzetre is kedvezőtlen hatással van.
Teherán álláspontja szerint a globális trendek azt jelzik, hogy a migránsok aránya egy adott ország lakosságán belül legfeljebb három százalékot érhet el. Irán esetében, ahol a jövő évi becslések szerint a lakosság elérheti a 90 milliót, ez a szám körülbelül 2,7 millió migránst jelentene. Jelen pillanatban azonban már több mint 6,1 millió külföldi él az ország területén, és ez a szám folyamatosan csökken. Az aggasztó helyzet ellenére a hatóságok nem indokolják, miért szükséges ilyen gyors és erőszakos intézkedéseket hozni a migrációs ügyek kezelésében.
„Az utcákon és a piacokon kémeknek titulálnak minket” – mesélte egy afgán menekült, akit kitoloncoltak. „A körülmények rendkívül nehezek, és a panaszainkat egyszerűen figyelmen kívül hagyják.” Egy másik férfi arról beszélt, hogy az apját letartóztatták, és több napon keresztül kínozták kémkedés gyanújával. „Étel és víz nélkül tartották, majd később Afganisztánba deportálták. Olyan súlyos helyzettel nézünk szembe, ami elviselhetetlen.”
A deportálási akciósorozatban érintettek számát eddig 300 ezerre becsülik, és a folyamatnak ezzel még messze nincs vége. Az afgán munkások jelentős része építkezéseken, mezőgazdaságban és kisipari munkákban dolgozott, de az utóbbi egy évben az infláció és a munkanélküliség miatt a társadalmi feszültség körükben is nőtt. Sokakat közülük már korábban kiutasítottak az országból, mivel ténykérdés az is, hogy az Iránban élő afgánok mintegy fele illegális vagy nem dokumentált menekült. A becslések szerint az év során eddig 900 ezer afgán hagyta el az országot.
A figyelemelterelés és a nemzetiségek közti megosztási politika eredményeként június 1. és július 5. között közel 450 ezer afgán tért vissza Iránból - közölte a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) szóvivője, így az idei évben eddig összesen több mint 900 ezre emelkedett a hazatelepültek száma.
A határátkelőn, Islam Qala térségében, tömegesen érkeznek a gyermekek, akik fáradtságtól, éhségtől és a jövőjüket illető aggodalmaktól terhelten lépnek át. A hőmérséklet 43 Celsius fokot is meghalad, ami tovább nehezíti a hazafelé vezető útjukat.