Sterbenz Tamás rektor hangsúlyozta: "Fontos, hogy minden hallgatónk tapasztalatokat szerezzen külföldi egyetemeken, hiszen ez elengedhetetlen része a modern oktatásnak."
Hány diákunk képviselte a felsőoktatási intézményünket a párizsi olimpián, és milyen véleménnyel vagyunk a teljesítményükről?
S. T.: A sportolóink között több mint húsz jelenlegi vagy egykori hallgató mutatta meg tehetségét, ám legalább ennyire lényegesek voltak számunkra azok a szakemberek is, akik szövetségi kapitányként, versenybíróként, vagy a magyar médiában szakértőkként képviselték intézményünket. Kiemelkedő példánk Ekler Luca, a paralimpián aranyérmet nyert sportolónk, aki egyben egyetemünk adjunktusa is. Kiss Péter Pál szintén aranyérmes a paralimpián, míg Koch Máté edzőhallgatónk a párbajtőrcsapat tagjaként diadalmaskodott. Rabb Krisztián a kardcsapatban ezüstérmet szerzett, és Pupp Noémi, aki edzőszakos kajakozó, két érmet hozott el. Az elmúlt évtizedekhez képest talán idén értük el a legnagyobb sikereket.
A HVG szerint, a számos elért eredmény ellenére, az egyetem tornatermének felújítását még mindig saját forrásaikból kell megoldaniuk.
S. T.: 2022 tavaszán az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása miatt leállt a campus fejlesztésének harmadik szakasza, amely magában foglalta az Alkotás utcai tömb sportlétesítményeinek és a kollégium megépítésének terveit. Mivel azóta nem történt előrelépés, úgy határoztunk, hogy saját forrásból elindítjuk a tornaterem felújítását, mivel néhány sportág jelenlegi körülményei igazán elmaradottak. Például a szertornás hallgatóknak és tanároknak a Soroksári útra kell utazniuk, ami nem ideális. Emellett dzsúdózóink és vívóink nemzetközi oktatási projektekben vesznek részt, amihez szintén szükség van korszerűbb feltételekre.
HVG: Vannak nemzetközi elvárások, amelyeknek meg kell felelniük a nemzetközi együttműködésekhez?
S. T.: A legfontosabb elvárásaink saját magunkkal szemben fogalmazódnak meg. Mindkét nemzetközi szövetséggel, a dzsúdó és a vívó szakszövetséggel egyre szorosabb kapcsolatokat ápolunk. Nemrégiben aláírtunk egyedülálló együttműködési megállapodást a dzsúdósokkal, és a vívókkal is szeretnénk bővíteni az eddig fennálló kapcsolatainkat. Célunk, hogy a Testnevelési Egyetemen nemzetközi szintű képzéseket is elérhetővé tegyünk. Azonban a legégetőbb feladatunk a kollégium felújítása, amelyhez még nem áll rendelkezésünkre a szükséges forrás, ezért jelenleg partnereket keresünk. Emellett tervezünk egy 25 × 25 méteres uszoda létrehozását is, de először az üzemeltetési költségek fedezetét kell biztosítanunk. Jelenleg az úszók a Tüskében és a MOM Parkban edzenek. A nagy álom továbbra is az, hogy befejeződjön a harmadik ütem, amely magában foglalja a kollégiumot, a fedett pályás atlétikát, és minden sportágnak külön termet biztosítana, így nemzetközi szinten is versenyképes sportcampust hozhatnánk létre. Jelenleg azonban ennek gazdasági realitása korlátozott, ezért úgy döntöttünk, hogy saját erőből nekikezdünk a kisebb felújításoknak.
Májusban a Magyar Diáksport Szövetséggel egy jelentős megállapodást kötöttek, amely a sport és a diákélet fejlesztésére összpontosít. Az együttműködés keretein belül közös programokat, sporteseményeket és versenyeket szerveznek, amelyek célja a hallgatók aktív részvételének ösztönzése a sport világában. Ez az egyetem számára különösen fontos, mivel hozzájárul a diákok egészséges életmódjának népszerűsítéséhez, erősíti a közösségi érzést és elősegíti a fizikai aktivitást, ami a tanulmányi teljesítményre is pozitív hatással van.
S. T.: A megállapodás elsősorban a tanárképzéshez és a mindennapos testnevelés kérdéséhez kötődik. Alapvetően szerintem világszenzáció az az elképzelés, amit Magyarország már több mint egy évtizede bevezettünk, de valljuk be, hogy nem annyira eredményes, mint vártuk, ezért nagyon intenzív gondolkodás kezdődött el a testnevelés átalakításáról. A TF mindenkori rektora vezeti a sportképzéssel foglalkozó egyetemeket tömörítő Testnevelési és Sporttudományi Szakkollégiumot. Közösen készítettünk egy javaslatcsomagot, amibe partnerként bevontuk a Magyar Diáksport Szövetséget is. Korábban a két szervezet között nem volt tökéletes az összhang, de mára kialakult a szakmai egyetértés azzal kapcsolatban, hogy a testnevelés tartalmi és módszertani megújítása milyen irányban haladjon.