Soproni Tamás: Amikor a polgármesterek a közgyűlésben foglaltak helyet, az egyértelműen tükröződött a viták színvonalán.


Arra számítottunk, hogy az Airbnb téma megosztó lesz és túlnyúlik Terézváros határain, de azt is megmutatja, hogy be lehet kerülni az országos politikába, mert a kormány is felkapta rá a fejét - mondta a KlikkTV Tíz című műsorában Soproni Tamás, a VI. kerület momentumos polgármestere. Hozzátette, a kérdésben nemcsak a tiltás a fontos, hanem az is, hogy az önkormányzatoknak olyan szabályozásokkal kell élni, amik a hosszútávú lakáskiadást ösztönzik, emellett építenek és felújítanak belakásokat. "Felkapta a kormány, de tett nem lett ebből."

A 2026-ig tartó moratórium lehetőséget ad a régi szereplőknek, hogy fellélegezzenek, hiszen nem kell új versenytársakkal számolniuk – nyilatkozta Soproni Tamás. Hozzátette, hogy a kormány valószínűleg nem kíván beavatkozni ebbe a helyzetbe, mivel a legnagyobb érdekelt fél a szállodaipar, de emellett akadnak olyanok is, akik a rövid távú bérbeadás piacán tevékenykednek.

A polgármester véleménye szerint nem indokolt a kritika azzal kapcsolatban, hogy a lakosság csupán 20 százaléka szavazott az Airbnb-vel kapcsolatos népszavazáson, mivel ez mégiscsak kedvező arány. „Egy tipikus időközi választás során a megyei jogú városokban a részvételi arány 10 és 30 százalék között mozog, míg népszavazások esetén ez általában még alacsonyabb. Például a budapesti lakógyűlésen mindössze 9 százalékos volt a részvétel.”

Soproni Tamás megállapítása szerint az elemzői adatok azt mutatják, hogy először tapasztalható a kisebb lakások árcsökkenése, ami kedvezőbb hozzáférést jelent a vásárlók számára. Azonban aki már birtokában van egy lakásnak, annak nem csupán az ár, hanem a környezet élhetősége is kulcsfontosságú. "A lakások értéke emelkedni fog, mivel olyan új lakók érkeznek, akik nem rontják az életminőséget. Számunkra a terézvárosiak életminősége az elsődleges szempont."

A polgármester véleménye szerint Budapest olimpiai rendezése csak akkor lenne lehetséges, ha a város infrastrukturális fejlődése valóban megvalósulna, és a kormány nem csupán ígérgetne, hanem ténylegesen támogatná a főpolgármestert és a fővárosi önkormányzatot. "Ha a kormány partner lenne egy jól működő főváros érdekében, akkor el tudnám képzelni, hogy ez egy kedvező lehetőség, ahogyan Párizs is bizonyította" – fogalmazott. Kiemelte, hogy például a Ferihegyi repülőtérről érkező vasút megépítése, valamint a metrófejlesztések sürgetőek lennének. Azonban, mint mondta, a kormány már többször is becsapta Karácsony Gergelyt, például a Lánchíd felújításával kapcsolatos beígért támogatás megvonásával, és az Egészséges Budapest program keretében sem kapták meg a szükséges forrásokat. Ráadásul az uniós támogatások is elérhetőek lehetnének, de a várost ezekből a lehetőségekből a lehető legnagyobb mértékben megfosztják. „Karácsony Gergelynek is érdemes lenne óvatosnak lennie; bár támogatnám a népszavazást, én magam nemmel fogok szavazni” – tette hozzá.

Terézváros polgármestere szerint kínos, ami napjainkban a Fővárosi Közgyűlés ülésein zajlik. Bár lehetett volna a nyár folyamán többet, de nehéz azzal egyeztetni, aki a másik bukását szeretné. "Méltatlan, hogy nem engedik helyettest választani, ez a mindenkori politikával megy szembe." Mint mondta, Kiss Ambrus egy kiváló ember, neki köszönhető nagy részben, hogy nem ment csődbe a főváros.

Soproni Tamás hangsúlyozta, hogy ha tíz képviselővel rendelkezik, akkor elengedhetetlen a város üzemeltetésében való aktív részvétel. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy az igazgatóságok kérdése nem megkerülhető, és a Tisza nem hajlandó saját embereit kijelölni ezekbe a pozíciókba. "Miért van ez így? Nem bízik a saját embereiben, akiket a pozíciókba ültetne? Döntéseket kell hozni, vállalni a felelősséget, ez pedig a legkényelmesebb megoldás számukra. Távol a Fidesztől és Karácsony Gergelytől. Mindenki más büdös, csak mi vagyunk a rózsaillatúak" – tette hozzá a polgármester. Kifejtette, hogy vagy normalizálódik a helyzet a fővárosi önkormányzat körül, vagy fél éven belül elkerülhetetlenné válik a fővárosi önkormányzat feloszlatása. Azonban hangsúlyozta, hogy ez egyik politikai pártnak sem lenne kedvező, hiszen mindenki az országgyűlési választásokra szeretne fókuszálni.

"Régen a polgármesterek valóban aktívan részt vettek a vitákban, ami egyértelműen megmutatkozott a diskurzusok színvonalában. Mélyreható ismereteik voltak a városüzemeltetés és városfejlesztés terén, tisztában voltak a főváros és a kerületek hatáskörével. Ma viszont sajnos tapasztalható, hogy néhány képviselőnél tudásbeli hiányosságok mutatkoznak, ami, ha arroganciával társul, különösen kedvezőtlen fényt vet rájuk."

Soproni Tamás hangsúlyozta, hogy míg a kormány a külügyekkel foglalkozik, az önkormányzatok sokkal szorosabb kapcsolatban állnak az emberek mindennapi életével. "Ezért van szükség arra, hogy 2026-ra sikerüljön a kormányváltás, és egy baloldali erő is részt vegyen a döntéshozatalban, így valódi változást érhetünk el."

Related posts