Májusban különleges eseménynek lehetünk tanúi: Shakespeare drámáinak eredeti kiadásait árverezik el. Ez a gyűjtemény nem csupán a színházművészet történetének kincse, hanem a kultúra öröksége is, amely évszázadok óta inspirálja az embereket. Ne hagyjuk ki


Az angol irodalom egyik legkiemelkedőbb kiadványaként számon tartott Első fólió William Shakespeare műveinek 1623-ban megjelent első gyűjteménye, amely a költő-hallgató színpadi alkotásait, összesen harminchat darabot tartalmaz. A gyűjtemény teljes címén Mr. William Shakespeare vígjátékai, királydrámái és tragédiái néven ismert, és olyan klasszikusokat foglal magába, mint a Macbeth, a Szentivánéji álom vagy a Julius Caesar. E rendkívüli műből körülbelül 750 példányt nyomtattak, így ez a kötet az irodalom történetének mérföldkövévé vált.

Az árverés rendezői hangsúlyozták, hogy Jakab király bibliája mellett a Shakespeare-fóliók gyakorolták a legnagyobb hatást az angol nyelv evolúciójára.

Az első kötet megjelenése után a kereslet folyamatos növekedése következtében 1623 és 1685 között számos újabb kiadás látott napvilágot. E drámagyűjteményeket John Heminges és Henry Condell állították össze, akik nem csupán színészek voltak, hanem Shakespeare közeli barátai is, valamint a King's Men színésztársulat részvényesei. Ez a társulat fontos szerepet játszott Shakespeare pályafutásának jelentős részében.

Az Első fólió megvásárlásának legkorábbi nyoma 1623 decemberéből ered, amikor Edward Dering két fontért két példányt szerzett be.

A Harmadik fólió a legritkább a könyvek közül: 182 példányt tartanak nyilván, ami alig több mint fele a fennmaradt Második és Negyedik fóliók számának.

A Rómeó és Júlia, a Hamlet és az Othello szerzője 1564. április 23-án született és 52 évesen, születésnapján halt meg 1616-ban.

Related posts