Rogán Antal neve mostantól szerepel az Egyesült Államok szankciós listáján, miután korrupcióval kapcsolatos vádak merültek fel ellene.


A Magnyickij-törvény keretében büntetőintézkedéseket hoztak a propagandaminiszter ellen.

Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője, kedden felkerült az amerikai pénzügyminisztérium külföldi vagyonellenőrzési hivatalának szankciós listájára. A nyilvántartás szerint a szankciókat a Magnyickij-törvény keretein belül vezették be.

Az amerikai pénzügyminisztérium kedden közzétett nyilatkozatában bejelentette, hogy Rogán Antal a magyarországi korrupcióval kapcsolatos gyanúi miatt került fel a szankciós listára. Bradley T. Smith, a pénzügyi hírszerzésért felelős helyettes államtitkár, hangsúlyozta:

A korrupció súlyosan aláássa egy ország alapvető intézményeit, és gátat szab a gazdasági fejlődésnek, miközben csak néhány kiválasztott számára biztosít rövid távú előnyöket. Ezzel szemben a jövő generációk jelentős hosszú távú előnyöktől fosztódnak meg. Az Egyesült Államok határozott lépéseket fog tenni annak érdekében, hogy felelősségre vonja azokat az egyéneket, mint például Rogán, akik hatalmukat arra használják, hogy saját maguk és közeli barátaik anyagi helyzetét javítsák, a nemzetük és a polgáraik rovására.

A Pénzügyminisztérium legfrissebb közleménye rámutat arra, hogy Magyarország korrupciós helyzete már több mint egy évtizede folyamatosan romlik. A Transparency International által összeállított korrupcióérzékelési index alapján hazánk az EU tagállamai között a legalacsonyabb pontszámot érte el. Az Európai Unió jogállamisági aggályok miatt felfüggesztette bizonyos források kifizetését, miközben korrupcióellenes aktivisták éles kritikával illették a kormányt, amelyet kleptokráciaként jellemeznek. A kormánytagok, mint például Rogán, és a hozzájuk lojális üzleti vezetők között átláthatatlan üzletek jönnek létre. A közlemény hangsúlyozza, hogy a legutóbbi fejlemények következtében Magyarország több mint egymilliárd eurónyi uniós forrást vesztett el, mivel nem foglalkozott a közbeszerzések átláthatóságának javításával.

A globális Magnyickij-törvény 2016-ban került elfogadásra az Egyesült Államok törvényhozása által, és az alapját a 2012-es Magnyickij-törvény képezte, amely az orosz közéleti szereplők emberi jogi visszaéléseivel foglalkozott. A törvény Szergej Magnyickij, egy orosz ügyvéd nevéhez fűződik, aki az adócsalásokról szóló bizonyítékokat tárt fel. E tevékenysége miatt őt letartóztatták, és sajnos a börtönben vesztette életét. A globális Magnyickij-törvény értelmében az Egyesült Államok a korrupcióban és emberi jogi sérelmekben elítélt külföldi politikusokkal szemben beutazási tilalmat alkalmazhat. Erről korábban a Szabad Európa számolt be.

A rendelet olyan külföldi kormánytagok ellen is érvényesíthető, akik súlyos korrupciós bűncselekményeket követtek el, például jogtalanul jutottak állami vagyontárgyakhoz, vagy akik offshore számlákon titkolják el a törvénytelenül megszerzett jövedelmüket.

Related posts