Republikon Intézet: A Tisza Párt fölénye a Fidesszel szemben csökkent.


A február hónap a Fidesz számára az ígéretek időszakaként alakult, amely a statisztikákban is tükröződik.

Februárban mind a Tisza Párt, mind a Fidesz-KDNP jelentős növekedést mutatott a teljes népesség körében, ahogyan azt a Republikon Intézet legújabb felmérése is megerősítette.

A Tisza Párt 2 százalékponttal erősödött, a Fidesz-KDNP 3-mal, így a jelenlegi állás a teljes népességben 28-26 százalék a Tisza javára. Vagyis februárban először Magyar Péter pártjának előnye nem nőtt, hanem hibahatáron belül csökkent a kormánypártokkal szemben.

Pártpreferencia a teljes népességen belül:

A legfrissebb adatok szerint a pártválasztók körében a Tisza Párt támogatottsága stabil maradt, míg a Fidesz-KDNP 4 százalékpontot nyert, így a jelenlegi helyzet 37-36 arányban a Tisza Párt fölényét mutatja. A biztos szavazók között szintén 4 százalékpontos növekedést könyvelhet el a Fidesz-KDNP, míg a Tisza Párt 1 százalékpontos csökkenést tapasztalt, így itt az arány 38-36 a Tisza Párt javára.

A Republikon Intézet elemzése alapján a kormánypártok megerősödésének okai között szerepel, hogy a Fidesz-KDNP grandiózus ígéretek sorozatával és kemény lejárató kampányokkal lépett a politikai porondra. E folyamatot Orbán Viktor évértékelő beszéde indította el, amelynek időpontjában kezdődött a kutatás adatgyűjtése. Az eredmények tehát az évértékelést követő napok politikai légkörét tükrözik.

A kisebb politikai pártok helyzetét tekintve a DK és a Mi Hazánk támogatottsága a teljes népesség körében 5-5 százalék, míg a pártválasztók között a Mi Hazánk 6, a DK viszont 7 százalékos támogatottságnak örvend, ami Toroczkai László pártjának javára billenti a mérleget. Ha a biztos szavazó pártválasztókra fókuszálunk, a Mi Hazánk 8, míg a DK 7 százalékot tudna elérni. Érdekesség, hogy a Kutyapárt szintén növekedést mutatott: január óta a teljes népesség, a pártválasztók és a biztos szavazó pártválasztók körében is 1 százalékponttal erősödött. Jelenleg a teljes népesség 5, a pártválasztók 7, és a biztos szavazók 6 százaléka választaná őket.

A kisebb pártok, mint a Momentum, az MSZP, a Jobbik, az LMP és a Párbeszéd, szinte észlelhetetlenek a közvélemény-kutatásokban, mivel mindegyikük 1 százalékon stagnál. Ezen kívül 2 százaléknyi szavazó preferálja az egyéb pártokat. Az utóbbi időszakban, január óta, a bizonytalanok aránya 2 százalékponttal csökkent, ami arra utal, hogy sokan a Fidesz-KDNP-hez hajlottak.

Módszertan: A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült 2025. február 22-26. között. A felmérés nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. A hibahatár: +/- 3,2 százalék.

Related posts