Rapid extra - Orbán Viktor nézőpontja: Komoly kihívások elé néz hazánk + videó Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, a közelgő nehézségekről beszélt, amelyekkel országunknak szembe kell néznie. A politikai táj és a globális események egyaránt formá

Ukrajna EU-s csatlakozásának kérdése már jó ideje meghatározza a közéleti diskurzusokat, miközben a Néppárt és az Európai Bizottság folyamatosan azon dolgozik, hogy új megoldásokkal lépjenek fel az orosz energiafüggőség csökkentésére. Ez a folyamat különösen nagy hatással lenne Magyarországra, amely a legsebezhetőbb helyzetben van e tekintetben.
Mráz Ágoston Sámuel izgalmasan vetette fel a kérdést, hogy vajon miért törekszenek a brüsszeli döntéshozók az orosz energiafüggőség felszámolására, amikor ez Magyarország számára komoly hátrányokat okozhat. Érdekes, hogy miközben több nyugati ország az orosz cseppfolyós gázra támaszkodik, a brüsszeli lépések látszólag a magyar és szlovák piaci lehetőségek csökkentésére irányulnak.
Hangsúlyozta, hogy a rezsicsökkentési politikánk aláásására törekednek, és ezzel összefüggésben megemlítette Kollár Kinga, a tiszteletbeli EP-képviselő szavait, amelyek szerint az ellenzéknek kifejezetten kedvező, ha a magyar emberek életszínvonala romlik.
Hozzátette azt is, ha az olcsóbb energiahordozóktól elzárják a magyar embereket, és drágábban tudjuk beszerezni azokat, akkor a rezsicsökkentési támogatás megkérdőjeleződik hazánkban. Kijelentette azt is, hogy itt nem másról van szó, mint az uniós források zárolásának kiterjesztéséről a rezsicsökkentésre.
Néző László felidézte a kormányfő szavait, miszerint ez lényegében egy előre bejelentett öngyilkosság lenne a többi európai országnak is, ahol nagyon elszálltak már eddig is az árak.
Mráz Ágoston Sámuel véleménye szerint már tapasztalhattunk olyan helyzeteket, amikor a nyugati országok számára bizonyos feltételek kerültek a döntések középpontjába, és ők ebből jelentős előnyöket húztak. Ahogy ő fogalmazott, nem lenne meglepő, ha a jövőben a csővezetékeken érkező energiaforrásokat a "pokolba vezető útként" kategorizálnák, míg a rotterdami kikötőbe érkező cseppfolyós orosz gáz még mindig a gazdasági együttműködés szerves részét képezné. Mráz Ágoston Sámuel szerint a magyar kormány által vizsgált alternatív útvonalak kulcsfontosságúak lehetnek hazánk számára.
Néző László felhívta a figyelmet arra, hogy Brüsszel véleménye szerint ez a folyamat hozzájárulhat a háború befejezéséhez. Erről és még sok másról bővebben olvashatsz a Rapid extrában.