A Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új orvos- és egészségtudományi kart hoz létre, amely új lehetőségeket kínál a hallgatók számára a modern egészségügyi kihívások kezelésében. Az új kar célja, hogy magas színvonalú képzést nyújtson, amely összekapcsolj
A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új fejezetet nyit az oktatás történetében, hiszen megalapította orvos- és egészségtudományi karát, ezzel pedig már összesen 23 karral büszkélkedhet. Az új kar létrehozására vonatkozó javaslatot az április 24-én megszületett kormányhatározat hagyta jóvá, amely új lehetőségeket teremt a jövő orvosai és egészségügyi szakemberei számára.
A Babeș-Bolyai Tudományegyetem új karának ünnepélyes megnyitójára május 26-án, 13 órakor kerül sor a kar központi helyszínén, a Mikó/Clinicilor utca 9. szám alatt. E hónapban nem csupán az új kar indítása van napirenden, hanem az Egyetem Napja is, amely különleges alkalom, hiszen az intézmény fennállásának 444. évfordulóját ünnepeljük. A kolozsvári akadémiai intézmény 1581. május 12-én kezdte meg működését, így a rendezvény a múlt és a jövő találkozásának szép példája lesz.
"A világ egyetemei között ritkán találunk olyan elismert intézményt, amely ne rendelkezne biomedikális vonatkozással, és amelynek eredményei a láthatóságban és a nemzetközi rangsorokban is megjelennek. A BBTE-n is éppen ezt a célt szolgáljuk, hiszen a nemzetközi akadémiai közösség elvárásaihoz igazodva igyekszünk lefedni a tudományos spektrum minden jelentős területét – ahogyan azt már 2020 óta megfogalmaztuk" - nyilatkozta Daniel David, a BBTE megválasztott rektora, aki jelenleg önkéntesen felfüggesztette pozícióját, valamint oktatási és kutatási miniszter.
Emellett kifejtette: annak ellenére, hogy időnként különböző spekulációk próbálnak feszültséget kelteni a szakterületen, az alapképzés terén nem törekszenek versengésre. "Nem célunk versenyezni a kolozsvári orvosi és gyógyszerészeti egyetemmel, amely országos szinten meghatározó szereplő, és kiemelt jelentőséggel bír. Célunk inkább kisebb létszámú, angol nyelvű programokat kínálni, amelyek innovatív, alternatív oktatási paradigmákban gondolkodnak (pl. probléma-/megoldás-/esetalapú megközelítések), amelyek inkább a magasabb szintű (mesteri/doktori-posztdoktori/posztgraduális) képzésekre összpontosítanak. A kutatás - fejlesztés - innováció terén igyekszünk együttműködni és összehangolni a munkánkat, hogy elkerüljük az átfedéseket - nem csak Kolozsváron, hanem országos szinten -, hogy a város és az ország előnyösebb helyzetbe kerüljön a nemzetközi versenyben az orvostudományok és egészségtudományok terén" - fogalmazott Daniel David.
A BBTE ideiglenes rektora, Adrian Petrușel egyetemi tanár hozzátette: most, hogy megvan a hivatalos keret, új programokat fognak kidolgozni, különös hangsúlyt fektetve a mesteri/doktori-posztdoktori/posztgraduális típusú képzésekre. A BBTE közösségében már jelenleg is számos egészségügyi és orvosi szakember tevékenykedik - állandó oktatók, határozott időre alkalmazott vagy együttműködő partnerek -, ez stabil alapot biztosít számukra az elinduláshoz.
Az orvostudományok tradíciója a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) már 1775/1776-ban kezdődött, amikor megalakult az Universitas Claudiopolitana, a Kolozsvári Egyetem elődintézménye. Ez a hagyomány folytatódott a későbbi magyar, majd román tannyelvű egyetemen egészen 1948-ig, amikor a kommunista reformok során az orvosi-biológiai képzés különvált a BBTE-től, amely ekkor Victor Babeș Egyetem néven működött. A BBTE, mint a Kolozsvári Egyetem jogutódja, továbbra is őrzi és ápolja az előd intézmény örökségét. E hagyományok szellemében 2020-ban létrejött az Egészségtudományi Iskola (School of Health), amely 2022-ben új szintre lépett, megalakítva az UBB School of Health - UBBMed intézményt (https://ubbmed.ubbcluj.ro). A 2025-ben alapított orvosi és egészségtudományi kar a BBTE központi egységévé válik, így erősítve a tudományos és szakmai fejlődést a régióban.