Orbán Viktor szövetségesei számára csalódást hozott a hír: a koalíciós tárgyalások Ausztriában nemcsak megakadtak, hanem teljesen összeomlottak. Ez a fejlemény komoly kérdéseket vet fel a politikai tájékról és a hatalmi viszonyokról a szomszédos országban


Herbert Kickl, az FPÖ vezetője, lemondott a kormányalakításhoz kapott mandátumáról, amelyet Alexander Van der Bellen államfőtől nyert el.

A koalíciós tárgyalások Ausztriában kudarcot vallottak, miután a választásokon a legtöbb szavazatot szerző Szabadságpárt (FPÖ) és a Néppárt (ÖVP) között nem sikerült megállapodásra jutni. Herbert Kickl, az FPÖ vezetője, a Der Standard híradása szerint visszaadta a kormányalakításhoz kapott mandátumát, melyet Alexander Van der Bellen államfőtől kapott - értesült róla a hvg.hu.

Kickl az államfőhöz intézett levelében jelezte, hogy a kormányzati pozíciók elosztásáról való megállapodás az ÖVP-vel nem járt sikerrel. Ezzel szemben a Néppárt főtitkára, Alexander Pröll, határozottabb hangot ütött meg, kijelentve, hogy...

a kormányalakítást Herbert Kickl hataloméhsége és kompromisszumképtelen hozzáállása akadályozta meg.

Január 8-án arról tájékoztattunk, hogy az Osztrák Néppárt elfogadta Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnökének meghívását a koalíciós tárgyalásokra. Christian Stocker, az ÖVP ügyvivő elnöke megjegyezte, hogy "őszinte válaszokra van szükség" többek között a sajtószabadság, az Oroszországtól való függetlenség és az uniós együttműködés kérdésében. Stocker hangsúlyozta, hogy az FPÖ-nek tisztázni kell, hogyan viszonyul Ausztria szerepéhez az EU-ban: megbízható és konstruktív partnerként tekint-e rá, vagy inkább a szabad világ és az autokrácia közötti feszültségben foglal állást. Kiemelte, hogy fontos tudni, a párt mennyire helyezi előtérbe az államérdeket a saját politikai céljaival szemben. Az FPÖ válaszai alapján derül majd ki, mennyire hajlandóak felelősséget vállalni a közjóért - zárta gondolatait Stocker.

Bár a legutóbbi választáson az FPÖ bizonyult a legnépszerűbbnek, Alexander Van der Bellen osztrák elnök elsőként Karl Nehammer kancellárt kérte fel a kormányalakításra. Tavaly ősszel az összes osztrák politikai párt egyértelműen kijelentette, hogy nem kívánnak koalíciót létrehozni az FPÖ-vel, amelyet szélsőjobboldalinak tartanak – és eddig ez az álláspontjuk nem változott.

Az FPÖ-t vizsgáló szakértők gyakran a nacionalizmus, a szélsőjobboldaliság, az euroszkepticizmus, a populizmus és a nemzeti-konzervativizmus fogalmaival jellemzik. A párt azonban nem a szélsőjobboldal képviselőjeként, hanem a "haza pártjának" tartja magát, amely programjában Ausztria prioritását hangsúlyozza. Eddigi elemzésünk során feltártuk...

A Fidesz és FPÖ már hosszú ideje jó kapcsolatokat ápol, tavaly pedig politikai szövetségre lépett egymással Patrióták Európáért néven - a szövetség megalapítását tavaly június 30-án, Bécsben jelentette be Orbán Viktor, Herbert Kickl és Andrej Babis volt cseh miniszterelnök, az Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) vezetője.

Related posts