Orbán Viktor kifejtette, hogy az Európai Unióban olyan mértékű átalakulásra van szükség, amelyre az elmúlt 20-30 év során nem volt példa.

Orbán Viktor miniszterelnök szombaton, Budapesten, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által rendezett Gazdasági Évnyitó 2025 című fórumon hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak sürgős és jelentős változtatásokra van szüksége. Kiemelte, hogy a fiskális konzervativizmus helyett el kell mozdulni egy fejlesztő állam koncepciója felé, amihez hasonló átalakulásra az elmúlt 20-30 évben nem volt példa.
Orbán Viktor kifejtette, hogy bár jogos lehet kritikákat megfogalmazni az Európai Unió vezetésével kapcsolatban, érdemes figyelembe venni, hogy az Uniónak olyan lépéseket kellene tennie, amelyek ellentmondanak a hagyományos működési elveinek. Ezen kívül megjegyezte, hogy kérdéses, vajon valóban képes-e az Unió erre a szükséges átalakulásra.
Kiemelendő, hogy Németország, mint az Európai Unió legnagyobb gazdasági hatalma, jelentős befolyással bír az EU gazdasági stratégiájának alakításában. A német kormány egy ambiciózus, 800 milliárd eurós nemzetgazdasági csomagot tervez, amelynek célja az infrastruktúra fejlesztése és a katonai képességek megerősítése. Ennek érdekében Németország felülvizsgálja az adósságfék szabályait, mivel a szükséges forrásokat hitelfelvétel révén kívánja biztosítani, hiszen a rendelkezésre álló anyagi keretek nem elegendőek az ilyen mértékű beruházásokhoz.
Ez azt jelenti, hogy az Európai Unió számára várhatóan fel fogják lazítani a 3%-os hiánycélra vonatkozó szabályt - fogalmazott.
A magyar miniszterelnök beszélt az ukrajnai háborúról is, kijelentette: Magyarország három évig harcolt azért, hogy ki tudjon maradni a háborúból, az utolsó pillanatban, amikor az amerikaiak végre a mi pozíciónkban vannak, ezt a nemzeti pozíciót feladni "több mint hiba, bűn lett volna."
A miniszterelnök kifejtette, hogy a három éve tartó háború következtében a magyar gazdaság körülbelül 20 milliárd eurót veszített. Hangsúlyozta, hogy ha van olyan ország, amelyik "igazán érezheti a hatását", hogy a konfliktus minél előbb véget érjen, az Magyarország. Örömét fejezte ki, hogy egy, a mi méreteinket messze meghaladó befolyással bíró nagyhatalom, az Egyesült Államok, osztja a véleményünket. Figyelmeztetett arra is, hogy ne hagyjuk magunkat befolyásolni az európai "szirénhangoktól", amelyek arra buzdítanak, hogy fegyvert és pénzt küldjünk; ehelyett inkább "védjük meg magunkat, és tartsuk távol magunkat a konfliktustól".
A háború után várható helyzetről szólva kiemelte: a magyar biztonság miatt nem kell aggódnunk, mert a háború után is lesz NATO, Magyarország pedig tagja annak. Sőt, a NATO két legnagyobb hadseregének tulajdonosa az Egyesült Államok és Törökország, Magyarország két legszorosabb szövetségese. A második dolog, ami biztosan lesz a háború után, az az Egyesült Államok és Magyarország közötti stratégiai szövetség. Ez politikailag már létrejött, a gazdasági formáját most adjuk meg éppen - mondta Orbán Viktor, jelezve, hogy lesz egy magyar-amerikai gazdasági együttműködési csomag, amely jelentős segítséget jelent majd a magyar gazdaságnak.