Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy az európai jövő alakulásáról nem születhetnek döntések a kontinens lakóinak bevonása nélkül. Az emberek véleménye és igényei elengedhetetlenek ahhoz, hogy a jövőbeli irányvonalak valóban tükrözzék a társadalom sokszínűségét

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója pénteken Pozsonyban, az Istropolis Summit nevű nemzetközi konferencián hangsúlyozta, hogy Európa jövőjéről nem születhetnek döntések az európai emberek bevonása nélkül. Kiemelte, hogy a globalista és liberális ideológiák felett nem lehet figyelmen kívül hagyni a helyi közösségek véleményét és érdekeit. A konferencia célja Közép-Európa jövőjének alakítása volt, mely során a résztvevők együtt gondolkodtak a térség kihívásairól és lehetőségeiről.
Az MCC pozsonyi konferenciájáról szólva Orbán Balázs rámutatott: a mostani nem csak egy közép-európai találkozó, hiszen Európa távolabbi pontjairól és Amerikából is érkeztek előadók oda, ami jól mutatja a konnektivitás alapú magyar megközelítés életképességét, amely arra épül, hogy Magyarország nem ellenfeleket, hanem barátokat keres a politikában.
Kijelentette: Magyarországnak van stratégiai együttműködése az Egyesült Államokkal, Kínával, és a háború ellenére fenntartotta a pragmatikus együttműködést Oroszországgal is. Hozzátette: ha Európa jól csinálná, akkor Európának is stratégiai együttműködést kellene kialakítania a világ nagyhatalmi központjaival, ezzel szemben a brüsszeli buborékban élő vezetők elszigetelődtek, és ott rossz döntések születnek. Kifejtette: rossz döntések születnek a háború ügyében, a migráció ügyében, a versenyképesség és a zöldátmenet ügyében is.
"Itt az idő, hogy a brüsszeli intézmények helyett a nemzetállamok, különösen az európai nemzetek vezetői átvegyék az irányítást az európai együttműködés felett, és ezzel új utakat nyissanak a korábban megbukott stratégiák megújítására."
Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy a magyar megközelítés rendkívül értékes lehet, és a jelenlegi tanácskozás kiváló lehetőséget kínál arra, hogy áttekintsük azokat a nemzetközi szinten is életképes együttműködési lehetőségeket, amelyek nemzeti-konzervatív alapokon nyugszanak. A miniszterelnök politikai igazgatója kiemelte, hogy bár a konferencia résztvevőinek többsége különböző nézőpontokat képvisel, egy közös nevezőre mégis mindannyian eljutottak: a jövőnkkel kapcsolatos döntéseink során elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyük az európai polgárok véleményét.
Kiemelte: a kulcs az, hogy figyelembe kell venni az európai emberek véleményét, és ebben Magyarország élen jár.
Kiemelte, hogy Magyarországon a migráció és a genderkérdés témájában már véleményt formáltak az emberek, és most egy új, a kontinens jövőjét alapvetően befolyásoló kérdésben, Ukrajna európai uniós csatlakozásáról is először a magyarok mondhatják el gondolataikat az európai közvélemény előtt.
Megjegyezte: remélhetőleg egyre több országban kerül majd sor arra, hogy ilyen kulcsfontosságú kérdésekben kikérik az emberek véleményét, és a kormányok figyelembe is veszik majd azt. Utóbbi folyamat időtartamával kapcsolatban hozzátette: Európán jelenleg több tekintetben is nagyon nagy a nyomás. A háborút a Nyugat elvesztette, Ukrajna jövőbeli finanszírozását tekintve óriási problémák vannak, több százezren jönnek be illegálisan az Európai Unió területére, és a legfontosabb gazdasági mutatók alapján is rosszul teljesít az európai gazdaság, tehát szorít az idő, és minél hamarabb cselekedni kell - húzta alá Orbán Balázs.