Netanjahu és Trump tárgyalásai elsősorban a túszok szabadon engedésére összpontosítottak.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök elmondta, hogy az amerikai elnökkel egy esetleges gázai tűzszünetről és országaik Irán elleni, közelmúltbeli katonai akcióiról is egyeztetett.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a keddi washingtoni találkozóján Donald Trump amerikai elnökkel a gázai izraeli túszok szabadon bocsátása és a tűzszünet lehetősége körüli diskurzusra helyezte a hangsúlyt.
Netanjahu, a hivatalos közleményében, amelyet szerdán az X közösségi platformon tett közzé, hangsúlyozta, hogy Izrael nem áll meg a gázai konfliktusban, amíg a Hamász katonai és kormányzati erejét teljesen le nem győzik.
Az izraeli vezető véleménye szerint csupán ez biztosíthatja, hogy Gáza a jövőben ne váljon "fenyegetéssé Izrael számára".
Netanjahu és Trump legutóbbi találkozója már a második volt mindössze 24 órán belül, mivel Trump egyre inkább sürgette izraeli partnerét, hogy találjanak megoldást a Gázai övezetben folyó háború lezárására.
Bár Trump támogatta Izrael offenzíváját, nemrég felszólított, hogy vessenek véget annak, amit "pokolnak" nevezett Gázában.
A Fehér Ház hivatalnokai egy olyan megállapodás elérésére összpontosítanak, amelynek keretében a harcok 60 napos felfüggesztése, segélyszállítmányok eljuttatása Gázába, valamint a területen fogva tartott 50 túsz többségének szabadon engedése szerepelne. Feltételezhető, hogy közülük már sokan életüket vesztették.
Trump közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff kedden kifejezte bizalmát a megállapodás sikerében.
A Hamász kijelentette, hogy kész az összes túsz szabadon engedésére, amennyiben Izrael teljes mértékben kivonul a Gázai övezetből, és ezzel véget vet a háborúnak.
Netanjahu ismét hangsúlyozta, hogy a konfliktus csak abban az esetben zárul le, ha a Hamász önkéntes alapon leteszi a fegyvert, és száműzetésbe vonul – egy lépés, amelyre a terrorszervezet nem hajlandó vállalkozni.
A közel két év elteltével, mióta a Hamász 2023. október 7-én végrehajtotta brutális támadását, amely során körülbelül 1200 ember életét követelte és 251 embert túszul ejtett, az izraeli hadsereg a Gázai övezet jelentős részét romokba döntötte.
A Gázai Egészségügyi Minisztérium, amely a Hamász irányítása alatt áll, tájékoztatása szerint a háború következtében eddig több mint 57 ezer palesztin vesztette életét.
A Netanjahu látogatása előtti napokban úgy tűnt, hogy Trump pesszimista a tűzszüneti megállapodás esélyeit illetően.
Pénteken, amikor a fegyverszünet lehetőségeiről faggatták, Trump újságíróknak kifejtette: "Rendkívül bizakodó vagyok, de tudják, ez a helyzet napról napra alakul."
Trump és Netanjahu találkozója új impulzusokat hozhat egy amerikai tűzszüneti javaslat számára, amelyet Izrael és a Hamász közvetett tárgyalások keretében mérlegel Katarban.
A keddi megbeszélésük alkalmával Netanjahu jelezte, hogy Irán is terítéken volt, és Trump-pal közösen áttekintették "a Teherán feletti jelentős győzelmük" - ahogyan ő fogalmazott - következményeit és a felmerülő lehetőségeket.
Izrael június 13-án indított meglepetésszerű támadást iráni katonai létesítmények ellen, ami 12 napig tartó harcokhoz vezetett.
Az Egyesült Államok végül belépett a konfliktusba, amikor bunkerromboló bombákat vetett be három iráni nukleáris létesítmény ellen, célul tűzve ki az ország nukleáris programjának megakadályozását.