Nincsenek varázsszerek, csupán négy alapelv létezik, amelyet érdemes szem előtt tartani ahhoz, hogy elkerüljük a gyors öregedést.


Ha kiszabadulunk a magyar konyha Bermuda-háromszögéből, már fontos lépést tettünk azért, hogy a szerveink lassabban öregedjenek.

Miközben a tudósok arról diskurálnak, hogy néhány éven belül akár évtizedekkel is meghosszabbíthatják az emberi életet, és éppen felfedezték az örök fiatalság kulcsát, egy váratlan esemény ütötte fel a fejét:

Az emberek várható élettartama sajnálatos módon csökkenésnek indult.

Az Egyesült Államokban 2015-ben érte el csúcsát az átlagos várható élettartam, amely ekkor 78,9 év volt. Azóta azonban a helyzet sajnos romlott. A legrosszabb év 2021 volt, amikor a koronavírus-járvány következtében megnövekedett halálozások miatt az emberek átlagosan csupán 76,1 évet remélhettek. Bár azóta a szám valamelyest javult, 2023-ra csupán 78,4 évre emelkedett. Érdekes, hogy mindezek ellenére az egészségügyi szektor és a kapcsolódó tudományágak folyamatos fejlődést mutatnak.

Ennek okait a legegyszerűbben úgy lehetne megfogalmazni, hogy miközben a tudomány fejlődik, az ember nem változik, illetve megtartja önpusztító szokásait. Itt nem elsősorban a dohányzásról vagy egyéb szerhasználatról van szó, hanem a mozgáshiányról és a helyetelen táplálkozásról. Eric Topol kardiológus, a Super Agers című könyv szerzője arról beszélt a Voxnak, hogy a hosszú életkor titka elsősorban nem a szilícium-völgyi laborokban keresendő, mert már jó ideje lehet tudni, hogy mi szükséges ahhoz, hogy szép kort éljünk meg.

A szakértő hangsúlyozta, hogy az utóbbi évek kutatásai alapján a biológiai életkorunk nem csupán a születési dátumunkból deriválható, hiszen számos tényező befolyásolja ezt a komplex folyamatot. Ráadásul a különböző szerveink öregedése sem egységesen zajlik. Az öregedés mértéke összességében attól függ, hogy kik vagyunk – ami a gének hatására vezethető vissza – és hogy milyen életmódot folytatunk. Ezen kívül kiderült, hogy az öregedésnek létezik egy másik dimenziója is, amely további érdekességeket tartogat.

a biológiai öregedés többet számít az egészség szempontjából, mint az, hogy épp hány évesek vagyunk.

Az utóbbi évek során sikerült létrehozni egy innovatív biológiai kor tesztet, amely lehetővé teszi a szervek életkorának meghatározását, valamint a potenciális betegségek kockázatának felmérését is. Az interneten számos hasonló korteszt fellelhető, ám érdemes megjegyezni, hogy ezek ára nem éppen baráti: a legolcsóbb opciók is 249 dolláros (körülbelül 91 ezer forintos) áron érhetők el.

Ahhoz, hogy a biológiai életkorunk ne lépje túl a személyi igazolványunkban szereplő számot, és még a legmodernebb technológiákra sem lenne szükség, érdemes néhány egyszerű, de hatékony módszert alkalmazni. Topol szerint az étkezés kulcsfontosságú szerepet játszik ebben. Az Egyesült Államokban elterjedt ultrafeldolgozott élelmiszerek és a vörös húsok fogyasztása nem éppen a hosszú élet receptje, és a magyar konyhában népszerű rántott karaj, pörkölt és szalonna sem segít a célunk elérésében. E helyett a szakértő javaslata az, hogy a mediterrán étrendre fókuszáljunk, amely gazdag teljes kiőrlésű gabonákban, zöldségekben, olívaolajban, valamint halakban és sovány húsokban. Ez az egészséges táplálkozási forma nemcsak a testünket táplálja, hanem hozzájárul a hosszú és aktív élethez is.

Mindezt egy átfogó kutatással is alátámasztották: 105 ezer ember adatait vizsgálták meg, kiderült, azok közül, akik súlyos betegség (rák, szívbetegség, kognitív hanyatlás stb.) nélkül érték meg a 70. életévüket, sokan mediterrán vagy ahhoz közelítő étrendet követtek. Topol szerint a vörös húsokkal egyébként is érdemes csínján bánni, mert gyulladásserkentő hatásuk van, ami felgyorsíthatja a szervi öregedést.

Ha az emésztést kipipáltuk, jöhet az alvás, amit rendbe kell tenni. Nemcsak az számít, hogy mennyit alszunk, hanem a minőség is nagyon fontos, ha nincs a pihentető mélyalvás, akkor "sokkal jobban ki vagyunk téve az agy öregedésének" - figyelmeztetett a szakember. Kutatások kimutatták: azoknál, akik kevesebb órát töltenek mélyalvással, nagyobb a kockázata a neurodegeneratív betegségek, például a demencia kialakulásának, míg a több mélyalvás bizonyos szintű védelmet adhat az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó memóriavesztéssel szemben. Tehát rendbe kell tenni az alvást.

A testmozgást sem szabad elhanyagolni. Egy tanulmány szerint heti egy óra erőnléti edzés 25 százalékkal csökkentette a kockázatát, hogy valaki meghaljon - ez meglehetősen erős indok, hogy kissé átmozgassuk a testünket. Eric Topol a saját testsúlyos gyakorlatokat ajánlja erre a célra, és a guggolást (ez azért mégsem lábnap) se hagyjuk ki, bármennyire is utálja mindenki.

A negyedik és egyben utolsó tanács a szakember részéről az, hogy ne aludjunk el a társadalmi életünk felett. Fontos, hogy barátainkkal, családtagjainkkal és ismerőseinkkel fenntartsuk a kapcsolatot, hiszen a kutatások szerint ez óriási jelentőséggel bír egészségünkre nézve, még akkor is, ha az öregedéssel együtt a társadalmi interakciók lehetőségei csökkennek. A tudósok különösen hangsúlyozzák a természetben tett csoportos kirándulások jótékony hatásait, amelyeket szintén megerősítettek különböző kutatások. Egy felmérés például megdöbbentő adatokat hozott nyilvánosságra: a magányosan élők elhalálozási esélye 32 százalékkal magasabb, mint azoké, akik aktívan részt vesznek a társas kapcsolatokban. Az idegrendszeri képalkotó vizsgálatok is alátámasztják ezt a megállapítást, jelezve a társas interakciók jelentőségét.

Az egyedüllét biológiai következményei is figyelemre méltóak: kutatások révén megállapították, hogy a magányos állapotban megnövekszik a gyulladásos citokinek mennyisége az agyban, továbbá a hippokampusz, amely a bonyolult információk tárolásáért felelős, méretének csökkenése is megfigyelhető.

Összességében, ha valaki hosszú életre vágyik, és szeretné megőrizni a szervei fiatalosságát, érdemes a mediterrán étrendre áttérnie. Emellett fontos, hogy elegendő pihenést biztosítson magának, legalább heti egy órát szánjon a mozgásra, és időnként barátaival is töltsön el egy kis időt a kikapcsolódás jegyében. Valójában nem is olyan nehéz ezt betartani!

Related posts