Mi ez? 100 millió forintos hitel, ráadásul három lakás egyidejű megvásárlására? Igen, mindez megvalósítható az Otthon Start Program keretein belül!

Bár a program nem tesz különbséget a családi állapotok között, úgy tűnik, hogy egy pár akár duplán is kihasználhatja az Otthon Start lakáshitelt, így elérhetnek akár 100 millió forintos hitelkeretet is, legfeljebb 3%-os kamattal szeptembertől. Annak ellenére, hogy a program célja az első lakástulajdon megszerzése, bizonyos esetekben lehetőség nyílik arra is, hogy egy harmadik, már meglévő ingatlanra is igényelhető legyen a gyermekvállaláshoz nem kötött, kedvező lakáshitel. Bemutatjuk azokat a lehetőségeket, amelyek közül némelyik működőképessége még a nyelvtani értelmezéstől függ.
A hétfő este nyilvánosságra hozott tervezet nem tartogat sok meglepetést, de van néhány figyelemre méltó részlet is. Ilyen például a meglévő vagy korábbi lakástulajdonra vonatkozó szabályok által meghatározott hitelfelvételi lehetőségek. Érdemes megemlíteni az Otthon Start program társadalmi tervezetét is, amelyet július 29-ig bárki véleményezhet a társadalmi egyeztetés keretein belül.
Az Otthon Start Program világosan meghatározza, hogy kizárólag lakás vagy ház vásárlására, illetve építésére lehet igényelni, így hitelkiváltásra, felújításra vagy bővítésre nem alkalmazható. Ez a megközelítés érthető, hiszen a program célja az első lakás megszerzésének támogatása. Ugyanakkor...
A tervezet számos kiskaput kínál az első lakástulajdonra vonatkozó előírások alóli mentesüléshez.
A szabályok ugyanis azt tartalmazzák jelenleg, hogy
A fentiek alapján megállapítható, hogy a 15 millió forintnál kisebb értékű lakástulajdon, valamint a haszonélvezettel terhelt ingatlanok nem számítanak bele a lakástulajdon meglétének megítélésébe. Ez azt jelenti, hogy nem számít, ha valakinek volt már lakástulajdona, akár 50%-os részesedéssel, akár annál nagyobb mértékben. Ennek megfelelően lehetőség nyílik arra, hogy az Otthon Start Program keretében legfeljebb 3%-os kamatozású lakáshitelt igényeljenek olyan esetekben is, mint például
Az egyik általunk hallott értelmezés szerint felvehető egy harmadik, egyidejűleg tulajdonolt lakásra is a kölcsön, ha
Ez az értelmezés vitatható, mivel nem teljesen világos a kapcsolat a meglévő 50%-os tulajdon és a megörökölt, lebontott vagy haszonélvezettel terhelt lakásra vonatkozó szabály között. Kérdéses, hogy ezek a szabályok kölcsönösen kizárják-e egymást, vagy akár egyidejűleg is érvényesíthetők. A szöveg pontos megfogalmazása, miszerint "A (2)-(3) bekezdésen kívül a kölcsön akkor is igényelhető...", többféleképpen értelmezhető: egyrészt úgy, hogy ezek a helyzetek nem számítanak bele, másrészt pedig úgy, hogy párhuzamosan alkalmazhatók.
Ennél biztosabb a harmadik vagy sokadik lakás megítélésénél az, ha egy házaspár egyik tagjának csak egy darab 50%-os tulajdonában álló lakása van, a másiknak viszont akármennyi, akár 100%-os tulajdonban is. Ez esetben akár egy sokadik lakást is megszerezhetnek a kölcsönnel.
Nem fogadható el az a helyzet, ha egy házaspár mindkét tagjának – akár kisebbségi részesedéssel is – már van több lakása, vagy ha az elmúlt 10 évben így volt. Ilyen esetben ugyanis nem teljesül az a feltétel, hogy legalább az egyikük megfeleljen annak a szabályozásnak, amely szerint tíz éven belül legfeljebb egy belterületi lakóingatlanban lehet legfeljebb 50%-os tulajdonjoga.
Azonban semmi sem zárja ki a lehetőséget, sőt, banki forrásaink alapján, amelyek egy megkérdezett minisztérium véleményét is tartalmazzák, lehetséges, hogy
Egy pár két tagja külön-külön is igényelheti a maximális 50 millió forintos hitelt ugyanannak a lakásnak a megvásárlására. Ennek köszönhetően akár 100 millió forint összegből is hozzájárulhatnak egy 111-150 milliós ingatlan vásárlásához.
A szöveg egyedi átfogalmazása: Fontos szempontok figyelembevételével, mint a legalább 10%-os önerő és a maximális vételár határok, amelyeknél a házak esetében bruttó 150 millió forint, míg a lakásoknál bruttó 100 millió forint a korlát, lényeges különbség figyelhető meg a CSOK és a babaváró hitelhez képest. Az Otthon Start Program keretein belül jelenleg a házaspárok nem kötelesek együttes igénylőként fellépni, élettársak esetében pedig ez még inkább nem szükséges.
A címlaphoz választott kép illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.
A jelen dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A pontos jogi információk érdekében kérjük, tekintse át a vonatkozó jogszabályokat és irányelveket.