Felfedezték II. Thotmesz fáraó sírját - Librarius.hu


Luxor varázslatos városában, a Királyok völgye közelében egy egyiptomi-brit régészcsoport különleges felfedezést tett: rátaláltak II. Thotmesz fáraó sírjára, ezzel feltárva a XVIII. dinasztia eddig rejtve maradt utolsó nyughelyét. A kairói műemlékvédelmi minisztérium tájékoztatása szerint ez a lelet egyedülálló jelentőséggel bír, hiszen Tutanhamon sírjának 1922-es felfedezése óta nem történt ilyen fontos esemény az egyiptomi régészet területén.

II. Thotmesz élete és uralkodása

II. Thotmesz, más néven Aaheperenré, az ókori Egyiptom XVIII. dinasztiájának negyedik fáraója volt, aki Kr. e. 1492-től Kr. e. 1479-ig irányította a birodalmat. Édesapja, I. Thotmesz öröksége nyomán lépett a trónra, és uralkodása alatt a politikai színtéren felesége és féltestvére, Hatsepszut jelentős hatással bírt. Hatsepszut nem csupán mint fáraó, hanem mint a gazdasági és kulturális fellendülés motorja is megmutatta tehetségét, amely Egyiptom történetében maradandó nyomot hagyott. II. Thotmesz halála után ő maga is fáraóvá vált, és továbbépítette azt a prosperáló örökséget, amelyet férje hagyott hátra.

A sír felfedezése és jelentősége

A sír bejáratát már 2022-ben felfedezték, de a teljes feltárási folyamat csak mostanra zárult le. A sírkamra középpontjában viszonylag egyszerű, de figyelemfelkeltő kialakítás áll, melynek falain kék írásnyomok és sárga csillagminta-maradványok ékeskednek. A díszes vakolat helyreállításra szorul, mivel a sírt egykor víz öntötte el, ami rongálta azt. Ez a felfedezés különösen jelentős, hiszen a Királyok völgyében rendkívül ritkán bukkannak érintetlen fáraósírokra; az utolsó hasonlóan fontos lelet Tutanhamon sírjának 1922-es feltárása volt, amely világszerte felkeltette a figyelmet.

A XVIII. dinasztia és a Királyok völgye

A XVIII. dinasztia az ókori Egyiptom Újbirodalmának első uralkodóháza, amely Kr. e. 1550-től Kr. e. 1292-ig uralkodott. E korszak során Egyiptom a világ egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb birodalmává nőtte ki magát. A dinasztia alatt olyan legendás fáraók léptek színre, mint Tutanhamon, Ehnaton és Hatsepszut, akik mind hozzájárultak az ország kulturális és politikai fejlődéséhez. A Királyok Völgye, ahol II. Thotmesz sírját is felfedezték, a fáraók és a nemesség nyughelye volt, és számos fontos régészeti lelet színhelyévé vált. Ez a dinasztia nem csupán a hatalomról szólt, hanem a művészetek és a vallás virágzásáról is, amely a mai napig lenyűgözi az emberiséget.

A felfedezés jelentősége a régészet számára

II. Thotmesz sírjának felfedezése nem csupán az ókori egyiptomi történelem megértését gazdagítja, hanem új fényt vet a XVIII. dinasztia temetkezési hagyományaira és művészeti kifejezésmódjaira is. A sírban fellelt díszítmények és feliratok további alapos vizsgálata lehetőséget ad a kutatók számára, hogy mélyebb és árnyaltabb ismereteket szerezzenek erről a jelentős történelmi időszakról.

A felfedezés tovább erősíti a Királyok völgye mint régészeti lelőhely jelentőségét, és remélhetőleg további kutatásokat ösztönöz a térségben, amelyek még több titkot tárhatnak fel az ókori Egyiptom gazdag történelméből.

Related posts