Mátyusföld településein egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a karácsonyfák újrahasznosítására.
A városokban már megkezdődött a kidobott karácsonyfák begyűjtése, amelyekből értékes komposztot készítenek. A kertész javasolja, hogy aki teheti, saját kezűleg darálja le az elszáradt fenyőt; ez remek talajjavító anyagként szolgálhat, de akár tűzifának is kiválóan alkalmas.
A Galántai Műszaki Szolgálat január végéig lehetőséget biztosít az élő karácsonyfák elszállítására a háztartásokból, Galánta teljes területén. Ez a szolgáltatás kiterjed a Hódi, Javorinka és Nemesnebojsza városrészekre is, így mindenki könnyedén megszabadulhat a ünnepi díszektől.
A karácsonyfák mindenféle díszítését el kell távolítani, mielőtt a hulladékgyűjtésre kerülnek. Az így előkészített fákat a társasházak melletti kommunális szeméttárolók mellett, vagy a családi házak bejáratához kell helyezni.
Daniela Amrichová, a Galántai Városi Hivatal Szolgáltatási és Környezetvédelmi Osztályának vezetője hívta fel a figyelmet arra, hogy a lakosok számára lehetőség nyílik a karácsonyfák kihelyezésére. Arnold Popluhár, a Galántai Műszaki Szolgálat igazgatója megerősítette, hogy a szolgáltatás keretében a helyi közszolgáltatók január végéig heti két-három alkalommal fogják elszállítani a feleslegessé vált fákat. Ezt követően a karácsonyfák feldolgozása a helyi komposztáló üzemben történik, így a környezetvédelmi szempontok is érvényesülnek.
A galántai lakosok számára egy alternatív megoldásként lehetőség nyílik arra, hogy a díszítésektől megszabadított karácsonyfájukat személyesen elhozzák. Az ingyenes leadásra a galántai hulladékgyűjtő udvarban van lehetőség, mely a következő időpontokban áll rendelkezésre: kedden, csütörtökön és pénteken 13:00 és 18:00 óra között, szerdán 10:00-tól 18:00-ig, míg szombaton 8:00 és 13:00 óra között várják az érdeklődőket.
- tájékoztatott az igazgató. Az összegyűjtött karácsonyfákat a többi zöldhulladékkal együtt komposztálják. A város a közelmúltban vásárolt a komposztáláshoz használt speciális szitát, amellyel ezentúl hatékonyabb lesz a növények újrahasznosítása. Arnold Popluhár elmondta, a tervek szerint márciustól lesz alkalmuk a lakosoknak megvásárolni a hulladékgyűjtő udvaron készített mulcsot, komposztot. Az ára 30 euró lesz tonnánként, a GalaKARTA tulajdonosai féláron, vagyis 15 euróért vehetik meg a komposztot. A zöldhulladék leadása egész évben ingyenes.
Szencen január 7-én megkezdődött a kidobott karácsonyfák gyűjtése. A város közterületeiért és hulladékkezelésért felelős osztály a következő napokon végzi a fák összeszedését: hétfőn, szerdán és pénteken a város főbb területein, míg kedden és csütörtökön a Szenchez tartozó Szentmárton, Magyarbél, Mlynský Klin, Južná Brána, Horvátgurab és Gardens városrészekben.
A gyűjtés kiterjed mind a lakótömbökre, mind a családi házakra. A fákat olyan helyen kell elhelyezni, ahol a traktor könnyen hozzáférhet, miután minden díszítést eltávolítottak róluk. Ezt követően a fákat felaprítják, és a keletkező faaprítékot komposztáló üzemnek értékesítik, ahol komposzt készül belőle.
- értesítette a város vezetősége.
Akinek még van kidobásra szánt karácsonyfája Diószegen, az január 13-án szabadulhat meg tőle, amikor a város műszaki szolgálatának alkalmazottai a házak elől gyűjtik be. Arra kérik a lakosokat, hogy jól látható helyen helyezzék el a minden dísztől megszabadított karácsonyfákat.
Futó Éva, a Negyeden található Táncoló virágok kertje gazdája, arra hívta fel a figyelmet, hogy ha rendelkezünk kerti darálóval, az elszáradt karácsonyfából remek mulcsot készíthetünk otthon. Ez az értékes anyag kiválóan alkalmas a növénytövek védelmére, és sokoldalúan felhasználható a kertünkben.
"Mivel a fenyő természetes anyag, idővel komposztálódik, így kerti hulladékaink között is felhasználható. A fenyők gazdag illóolaj-tartalma antibakteriális tulajdonságokkal bír, ami azt jelenti, hogy a faágak és nyesedék lebomlása hosszabb időt vehet igénybe, mint a lomblevelű fák esetén. A lebomlás folyamata a baktériumok aktivitásának köszönhető, így érdemes tudatosan tervezni a felhasználást. Például a karácsonyfát használhatjuk magaságyásokban, de ügyeljünk arra, hogy csak az alsó rétegekbe helyezzük, mivel a rothadás folyamata lassabb. Fontos, hogy a fenyőágakra lomblevelű faágakat és más növényeket is helyezzünk, hogy biztosítsuk a levegő megfelelő keringését. Érdemes tehát átgondolni, hogy a tűlevelű fákat esetleg más célokra is felhasználhatjuk."
Kiemelte, hogy az elszáradt fenyőfa fűtésre is alkalmas, de figyelmeztetett: az illóolajok miatt érdemes körültekintően kezelni, mivel a tűzben hirtelen lángra kaphat. Elmesélte egy tapasztalatát is, amikor a kandalló üvegét betörte a fenyőfából kirobbanó, váratlan tűz.