Magyar tudósok felfedték, hogy a szemünk rejtett jeleket közvetít, amelyek árulkodnak arról, mennyire megbízhatóak az emlékeink.


Egy friss kutatás szerint a szemünk, egészen pontosan a pupilláink elárulhatják, hogy mennyire pontosak és részletesek az emlékeink. A Popular Science című lap mindezt a BME Kognitív Tudományi Tanszékének két kutatója, Albi Ádám és Pajkossy Péter tanulmányára hivatkozva írja, ami a Journal of Experimental Pscychology: Learning, Memory, and Cognition szaklapban jelent meg.

A kutatók felfedezték, hogy amikor az emberek emlékeznek egy korábban látott dologra, a pupilláik tágulni kezdenek, amennyiben az emlék világos és pontos.

A kutatás során 28 önkéntes részvételével 80 ritkán használt magyar szót vetítettek ki egy képernyőn, amelyeket a résztvevőknek meg kellett jegyezniük a pozíciójuk alapján. Később, egy vegyes válogatásban, régi és új szavakat mutattak be nekik, és az volt a feladatuk, hogy visszahelyezzék a már korábban látott szavakat az eredeti helyükre. A kutatók eközben folyamatosan figyelték a pupillaméret változásait, és megfigyelték, hogy a résztvevők pupillái hajlamosabbak voltak kitágulni, amikor nemcsak a szóra, hanem annak eredeti pozíciójára is emlékeztek.

A kísérlet alapját több évtizedes tudományos kutatás képezi, amelynek során a pupillatágulást a kognitív erőfeszítéssel és a memóriával való összefüggésben vizsgálták. Korábban már megfigyelték, hogy a pupillatágulás az ismerős ingerek felismerésének következményeként jelentkezhet. Most azonban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatói új irányba léptek: arra a következtetésre jutottak, hogy a pupillák változásának mértéke nem csupán a felismerést, hanem az emlékek pontosságát is tükrözheti.

A Popular Science magazin érdeklődésére Mohamed El Haj, a Nantes-i Egyetem neuropszichológiai professzora kifejtette: "A pupillatágulás mint a memória minőségének non-invazív, gazdaságos indikátora számos területen alkalmazható, például az oktatásban, a klinikai pszichológiában vagy akár a bírósági meghallgatások során." A lap szerint ez a felfedezés elképzelhetővé teheti azt a jövőt, ahol egy szemtanú megbízhatósága csupán a szemeik megfigyelésével is megállapítható lenne.

* * *

Ezúttal ismét egy mélyen megrázó témát tűztünk ki célul: a trianoni béke 105. évfordulóját és annak körülményeit. Fedezzük fel együtt a békeszerződés mögötti traumát, a mai napig érezhető geopolitikai és nemzetpolitikai következményeket, valamint a modernizáció ellen ható tényezőket. Tarts velünk a júniusi, kizárólag a Qubit+ tagok számára szervezett exkluzív tudományos estünkre, ahol a tizenegyedik Qubit Live keretein belül mélyreható elemzések és izgalmas beszélgetések várnak!

Related posts