Ma este több százezer magyar életének irányvonalai formálódnak meg.


Kihirdetik a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, és ezzel sok magyar sorsa megpecsételődik a következő évekre!

Ahogy azt már sokan megszokták, minden év júliusának végén kerülnek nyilvánosságra a felsőoktatási felvételi ponthatárok. A jelentkezési folyamat februárban vette kezdetét, és azóta sok fiatal izgatottan várja, hogy végre fény derüljön arra, hol folytathatják tanulmányaikat szeptembertől. Július 23-án várhatóan megismerhetjük az új ponthatárokat, és ezzel sokak jövője sorsa is eldől – olvasható az Economx cikkében.

Szerdán este 8 órakor várhatóan nyilvánosságra kerülnek a felsőoktatási felvételi ponthatárok, amelyek sorsfordító jelentőséggel bírnak több mint 130 ezer jelentkező számára. Az idei évben rekordszámú, 7 százalékkal magasabb jelentkezés érkezett, mint tavaly, ami az utóbbi évek legjobb teljesítménye. Az Oktatási Hivatal hivatalos felvételi portálja, a felvi.hu, szerda este frissül az új adatokkal, és a jelentkezők SMS értesítést is kapnak, amennyiben megadták mobiltelefonszámukat.

A ponthatárok kihirdetésének örömteli eseményét ünneplő "Pont Ott Partik" országszerte 12 helyszínen várja az új egyetemistákat. A központi rendezvény Veszprémben, a Gyárkert Kultúrpark varázslatos környezetében kerül megrendezésre. Emellett a bulik Budapesten, Debrecenben, Szegeden, Győrben, Pécsett és Miskolcon is felpezsdítik a hangulatot, lehetőséget adva a fiataloknak, hogy együtt ünnepeljék meg a bejutásukat az egyetemre.

A legnépszerűbb felsőoktatási intézmény idén is az ELTE, ahová több mint 18,2 ezer jelentkezés érkezett. Ezt követi a Debreceni Egyetem (10,8 ezer) és a Szegedi Tudományegyetem (8,8 ezer). A jelentkezők kétharmada alapképzésre jelentkezett, az átlagéletkor 27 év. A legidősebb felvételiző 83 éves.

A legkeresettebb alapképzési szakok:

A felvételizők megoszlása képzési szintek szerint:

A pedagógusképzések iránti érdeklődés folyamatosan növekszik, különösen a természettudományos szakpárok esetében, amelyeket az idén több mint kétezren választottak. Emellett a szakképzésből érkező hallgatók száma is jelentős emelkedést mutat, az elmúlt három évben másfélszeresére nőtt.

Bár hazánkban már 329 ezren tanulnak felsőoktatásban, a 25-34 éves korosztály körében a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya csupán 32%, amely az EU-átlag (44%) alatt marad, és jelentősen elmarad a 2030-ra kitűzött 45%-os céltól. Magyarország ezzel az unió harmadik leggyengébben teljesítő országa ebben a mutatóban. Mindez azt jelzi, hogy bár a felvételi aktivitás növekszik, a diplomások arányát tekintve még komoly lemaradásban vagyunk az uniós átlaghoz képest.

Related posts