Életbe lépett az ebzárlat, és Békésben már megkezdődött a rókák vakcinázása is.

Idén tavasszal ismét elindult a ragadozó vadállomány veszettség elleni vakcinázása, amely április elsejével vette kezdetét. Az Országos Magyar Vadászkamara célja, hogy a jövőben minden uniós ország mentes legyen a veszettségtől. A Békés vármegyei szervezet elnöke felhívja az állattartók figyelmét, hogy ebben az időszakban különösen ügyeljenek házi kedvenceik egészségére.
Magyarországon 1992 óta zajlik a rókák veszettség elleni immunizációja, évente két alkalommal, áprilisban és októberben.
A vakcinázási folyamatot négy repülőgép végzi, amelyek 5 hektáronként elszórják a csalifalatokat. Ezek a repülők meghatározott útvonalon repülnek, céljuk, hogy a rókák és más, veszettségre hajlamos ragadozók rátaláljanak a csalikra. Ezzel összefüggésben bevezetésre került az ebzárlat, valamint a legeltetési tilalom is, hogy biztosítsák a folyamat hatékonyságát és a közegészség védelmét.
- Lakott területen, természetes, vagy mesterséges vizek környékén, autóutak, autópályák, közutak mellett nincsen szórás. Tehát ha valaki a lakott területen belül szeretné a kutyát megsétáltatni, a megfelelő jogszabályok betartásával megteheti, vadászterületen azonban nem - emelte ki Zuberecz Tibor, az Országos Magyar Vadászkamara Békés Vármegyei Területi Szervezetének elnökhelyettes fővadásza.
A vakcinázás legfontosabb célja, hogy idővel minden uniós ország mentes legyen a veszettségtől. Habár a folyamat már évek óta zajlik, még mindig léteznek olyan határok, ahol időnként pozitív esetek bukkannak fel.
A keleti és déli területek helyzete különösen súlyos: a háborús körülmények miatt Ukrajna képtelen lenne a vakcinázási programjának végrehajtására, míg Romániában a szerek érkezése késlekedett. Ezzel szemben a nyugati határvidék teljesen biztonságosnak minősülhet, feltéve, hogy két egymást követő évben nem fordul elő veszettségpozitív eset.
Magyarország sem volt mindig a helyzet magaslatán, 1992 előtt ugyanis évente több mint 1400 pozitív esetet regisztráltak országszerte, legyen szó vadon élő vagy háziállatokról, azonban 2024-re már mindössze tízes nagyságrendekről beszélhetünk.
A Békés vármegyei kamara arra ösztönzi az állattartókat, hogy ebben az időszakban kiemelt figyelmet fordítsanak kedvenceik egészségére és jólétére. Ez a lépés elengedhetetlen a járványok megelőzésében és a mentesítési folyamatok sikerességében. Az állatok gondos felügyelete tehát nem csupán felelősség, hanem a közösség védelmének is alapvető része.
A veszettség nemcsak a kedvencekre, de az emberekre is veszélyt jelenthet. Éves szinten 60 ezer ember hal meg a fertőzésben világszerte. A veszettség nem gyógyítható, a fertőzött személyek pedig borzasztó görcsök között vesztik életüket.
A vírus természeténél fogva gyenge, de ha sikerül bejutnia a szervezetbe, képes megkerülni az immunrendszert, és az idegpályák mentén terjedni. A tünetek megjelenését követően egy visszafordíthatatlan folyamat indul el, amely végső soron mindig halálhoz vezet. Szerencsére Magyarországon az elmúlt öt évtized során csupán öt ilyen esetet regisztráltak.
A zárlat idén tavasszal egészen április 21-ig tart, lakott területen kivül kutyát sétáltatni tehát csak ezután lehet majd.