Külföldi rendszámú autóval balesetet szenvedtem. Mi a teendőm? - Íme a válaszok!


A balesetek elkerülhetetlen részei a közlekedés világának, ezért kulcsfontosságú, hogy tisztában legyünk a teendőinkkel ilyen helyzetekben.

Amikor megtörténik a baj, az első és legfontosabb dolog hogy megnézzük, van-e sérült. Ebben az esetben azonnal értesíteni kell a mentőket valamint a rendőröket. Ha tudjuk, lássuk el mi magunk is a sérültet, sérülteket ha szükséges. Ezután biztosítani kell a helyszínt, hogy elkerülhető legyen a további balesetek kialakulása. A legnagyobb hiba amit elkövethetünk akár sértettként vagy okozóként, ha elhagyjuk a helyszínt. Ebben az esetben súlyos büntetőjogi következményekkel számolhatunk, főleg ha károkozóként tesszük mindezt.

Amennyiben nincsenek sérültek, és a baleset helyszíne megfelelően biztosítva van, megkezdhetjük a karambol adminisztratív folyamatát. Fontos, hogy a baleset helyszínéről, valamint a környékről minél több fényképet készítsünk, különös figyelmet fordítva az érintett járművek rendszámaira. Ez azért lényeges, mert ha van Ügyfélkapu+ vagy Digitális Állampolgárságunk, egyszerűen hozzáférhetünk a gépjárművek adataihoz a Jármű Szolgáltatási Platform (JSZP) felületén, rendszám alapján.

Baleset történt? Ne habozz, érdemes rendőrt hívni! Ez nemcsak a helyzet gyors rendezését segíti, hanem jogi védelmet is nyújt a későbbiekben. A hatóságok hivatalos nyilvántartása és a baleset körülményeinek dokumentálása fontos lépés ahhoz, hogy minden érintett jogait biztosítsuk. Ne feledd, a rendőrök szakértői a helyzet kezelésének, és a biztonságod érdekében mindig jó döntés, ha értesíted őket!

A legcélravezetőbb dolog karambol esetén rendőrt hívni. Amely bár nem kötelező, de az 1988. évi I. törvény (KKt.) 7/A. § szakasza előírja, hogy baleset esetén kötelesek vagyunk hitelt érdemlően bizonyítani lakcímünket és rendszámunkat, illetve a biztosítónk adatait közölni a másik féllel. Magát a balesetet mi magunk is bejelenthetjük, ha rendelkezünk az EU-ban használatos kék-sárga baleseti bejelentővel, vagy E-kárbejelentő applikációval. Ennek segítségével mi magunk is tudjuk rögzíteni a baleset körülményeit. De fontos, hogy a biztosítónk, és a másik fél biztosítójánál is tegyünk bejelentést. Baleseti bejelentő hiányában az alábbiakat kell rögzíteni. A baleset helyszínét, és időpontját,az esetleges személyi sérülést, az anyagi kár és a tanúk pontos adatait, a másik járművezető kapcsolattartási adatait, a másik járművezető biztosítójának kapcsolattartási adatait a másik jármű típusát, a rendőrség kapcsolattartási adatait.

Külföldi rendszámú járművel való baleset esetén néha bonyolultabb lehet az ügyintézés folyamata.

Ha a balesetben részt vevő gépjárművek EU-s rendszámmal rendelkeznek, akkor alkalmazhatjuk a korábban említett kék-sárga baleseti bejelentőt vagy az E-kárbejelentőt. Viszont amennyiben a jármű nem egy EU tagállamhoz tartozik, úgy szükséges felvenni a kapcsolatot a baleset helyszíne szerinti EU-tagállam Gépjármű-biztosítási Szövetségével, hogy megkapjuk a másik autó biztosítójának levelezőpartnerét. Ha ez az információ rendelkezésre áll, a kárbejelentést érdemes közvetlenül náluk intézni. Ha viszont a biztosító nem ismert, akkor a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) weboldalán érdemes tájékozódni a további lépésekről.

Related posts