Ballagási ajándék után kell-e adózni? Fedezd fel a válaszokat!


Benned is felmerült már a kérdés, hogy vajon a kapott ajándék után kell-e adóznod? Ha igen, akkor ez a cikk neked szól. Most összefoglaltunk mindent, amit tudni lehet az ajándékozási illetékről.

A ballagási ajándékok adózási kérdése sokakban felmerül, különösen, ha nagyobb értékű ajándékról van szó. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) állásfoglalása szerint az ajándékozási illeték megfizetése bizonyos esetekben kötelező lehet, így nem árt, ha mindenki tisztában van azzal, milyen adózási szabályok vonatkoznak az ajándékozásra.

Ajándék esetén felmerül a kérdés: kötelező adózni?

A NAV hivatalos weboldalán található információk szerint ajándékozás esetén az egyenesági rokonok, mint például szülők, nagyszülők, gyerekek – beleértve az örökbefogadottakat is –, unokák, testvérek, házastársak és bejegyzett élettársak között illetékmentes tranzakciók zajlanak. Ezzel szemben, ha a távolabbi rokonok – mint nagybácsik, nagynénik, sógorok, komák – vagy barátok, ismerősök között történik ajándékozás, akkor már 18%-os illetékfizetési kötelezettség lép életbe, amennyiben az ajándékozásról írásbeli nyilatkozat készül, vagy ha az ajándék értéke meghaladja a 150 ezer forintot. Például, ha egy érettségiző diák 300 ezer forint értékben kap ajándékba utazást vagy ékszert a nagynénitől, akkor a diák felnőtté válásának minden terhével szembesül, hiszen egy hónapon belül 54 ezer forint illetéket köteles befizetni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) – ahogyan azt a vaol.hu is megjegyzi cikkében.

Az sem mindegy tehát, hogy mit kapunk ajándékba. Ha ugyanis a ballagónak például lakást ajándékoznak, akkor azt 9 százalékos adó terheli, ami egy 30 milliós lakás esetén 2,7 millió forintos fizetési kötelezettséget jelent.

Autó esetén is más az illeték. Ennek mértéke a gépjármű visszterhes vagyonátruházási illetékének a kétszerese, vagyis kétszer annyi, mint amennyit egy autó eladásakor a vevő vagyonszerzési illeték címén megfizet. Ez az összeg az autó teljesítményétől és korától függően változik, például egy tízéves, 88KW teljesítményű autó esetén 48 ezer 400 forintot kell fizetnie a vevőnek, ajándékozás esetén viszont a megajándékozott ennek a dupláját, vagyis 96 ezer 800 forintot kell, hogy fizessen.

Összegzésképpen elmondható, hogy a ballagási ajándékok esetén az ajándékozási illeték megfizetési kötelezettsége több tényezőtől függ: az ajándék értékétől, az ajándékozó és a megajándékozott közötti kapcsolattól, valamint az ajándékozás formájától. A pontos részletek és a mentességek a NAV hivatalos útmutatóiban érhetők el.

Related posts