Izrael döntése szerint bezárja dublini nagykövetségét, amelyet az Írország irányvonalát jellemző "ellenséges" politikai hozzáállás indokol.
A közelmúltban az ír kormány döntésének következményeként, amely néhány napja született, csatlakozott a dél-afrikai kezdeményezéshez. Ez az indítvány Izraelt "népirtással" vádolja, és a hágai Nemzetközi Bíróságon kívánja felvetni ezt a súlyos vádat.
- emelte ki nyilatkozatában Szaár.
Írország új szintre emelte Izraellel fennálló kapcsolatait, túllépve a korábbi határokon. Izrael a globális partnereivel ápolt kétoldalú viszonyaik fejlesztésénél figyelembe veszi az egyes országok Izraelhez való viszonyulását és cselekedeteit, ezáltal tudatosan használja fel erőforrásait a jövőbeni együttműködések érdekében.
Izrael már májusban visszahívta dublini nagykövetét, miután Írország, az Európai Unió két másik tagállamával – Spanyolországgal és Szlovéniával – valamint Norvégiával együtt bejelentette a Palesztin Állam egyoldalú elismerését. Érdemes megjegyezni, hogy Írország nem vonja vissza Tel-Avivban akkreditált nagykövetét.
Az izraeli külügyminiszter bejelentette, hogy jövőre várhatóan megnyitják nagykövetségüket Moldovában, ahol már létezik izraeli külképviselet. Az izraeli hatóságok már elindították a megfelelő helyszín és a leendő nagykövet kiválasztásának folyamatát.
- hangoztatta Szaár. "Fontos, hogy kidolgozzuk a képviseleteink diplomáciai kereteit, figyelembe véve az egyes országok Izraellel kapcsolatos politikai nézeteit és cselekvéseit" - tette hozzá a külügyminiszter.
Simon Harris ír miniszterelnök "nagyon sajnálatosnak" ítélte meg azt a döntést, amely Izrael dublini nagykövetségének bezárásához vezetett, és határozottan elutasította azt a vádaskodást, miszerint Írország Izrael-ellenes politikát folytatna. Az X közösségi platformon kifejtette: "Írország elkötelezett a béke, az emberi jogok és a nemzetközi jog melletti állásfoglalás mellett."