Bence, a mindössze 22 éves fiatal, valódi zseniként tűnik ki a sport világában. Nem csupán a megszokott versenyszámokban brillírozik, hanem egy igazán különleges és egyedi sportágban méretteti meg magát.


A megmérettetés során hat izgalmas versenyszámra került sor, amelyek között helyet kaptak fejszés és fűrészes kihívások is.

- A sport iránti szenvedélyem édesapám révén bontakozott ki, aki 2011-ben lépett be a versenyek világába, és szinte mindig a dobogón végzett. Számtalan alkalommal elkísértem őt különböző eseményekre, és ahol csak tudtam, támogattam őt. Ez a környezet formált engem, hiszen gyerekkoromban így cseperedtem fel. Ahogy idősebb lettem, én is kedvet kaptam a versenyzéshez, és végül 16 éves korom körül kezdtem el komolyabban foglalkozni vele - mesélte Bence a Blikknek.

A sportfavágás egy több mint másfél évszázados hagyományt hordoz magában, és nem véletlenül emlegetik az "eredeti extrém sport" titulusával. E sportág gyökerei az ausztrál és új-zélandi földekre nyúlnak vissza, ahol a 19. század végén a favágók már nem csupán a mindennapi munkájukat végezték, hanem szabadidős versenyeken is összemérték tudásukat fejszével és fűrésszel. Ez a különleges tevékenység a bátorság és ügyesség színtere, ahol a traditionális mesterség modern kihívásokkal találkozik.

- Akárcsak a versenyzők zöme, úgy én is fakitermeléssel foglalkozom. A szombati megmérettetésen hat számban kellett teljesítenünk, három fejszésben és három fűrészesben. Előbbire 2, utóbbira 1 perc állt rendelkezésre. Fejszével először egy álló rönköt kellett átvágni, fakidöntést imitálva, majd ugyanezt kellett végrehajtani a már fekvő rönkön is. A harmadik fejszés szám pedig a régi időket idéző, úgynevezett Springboard volt, amelyben egy álló farönkbe két "zsebet" kell vágni, ezekbe pallókat helyezni, majd több mint két méter magasan egyensúlyozva át kell vágni egy felső rönköt - számolt be a fiatal favágó.

Bence a fűrészes számokat mesterien kezelte, bár egy feladatnál a helyzet kissé bonyolultabbra fordult. Egy 60-70 lóerős motorfűrésszel három korongot kellett kivágnia egy rönkből, de az egyik korongot utólag korrigálnia kellett, így végül a leggyengébb idővel zárta a versenyt. Ennek ellenére ez is bőségesen elegendő volt ahhoz, hogy a dobogó legfelső fokára léphessen.

Az időmérés a legfontosabb szempont, de a számok mögött szigorú szabályok húzódnak meg, amelyeket mindenképpen be kell tartani, különben könnyen a nullához juthatunk. Például, ha valaki a vezényszó előtt kezdi el a munkát, vagy ha nem sikerül a korongokat egyenletesen levágni, vagy ha túllépjük az időkeretet, az komoly következményekkel járhat. Nagy álmom, hogy nemzetközi versenyeken is részt vehessek, de apró hibák miatt gyakran értékes másodperceket veszítek, így eddig sajnos még nem sikerült. De keményen dolgozom rajta! A következő STIHL Timbersports verseny, a Nemzeti Bajnokság Soponyán kerül megrendezésre, ahol még lehetőségem nyílik kvalifikálni az október végi milánói világbajnokságra. A csapatommal már a helyszínen vagyunk, de egyéni versenyzőként is szeretnék megmérettetni magam.

Related posts