Idén a szilveszter érkezése egy másodperccel késlekedik, így a búcsúzás az óévtől egy apró, de izgalmas csavarral gazdagodik.


Miért van szilveszterkor néha szükség egy extra másodpercre? Legutóbb 2016-ban szilveszterkor adtak az éjfélhez egy extra másodpercet.

De vajon miért lenne szükség arra, hogy az idei szilveszter pontosan 24 óra és 1 másodperc hosszú legyen?

Egy év 365 napból áll. A Földnek azonban valójában pontosan 365 napra, 5 órára, 48 percre és 46 másodpercre van szüksége ahhoz, hogy megkerülje a Napot. Az alig 6 óra többletet 4 évente - a szökőévekben - hozzáadjuk, hogy egy plusz napot alkossunk. Ez a február 29. - utoljára az idei év elején fordult elő, legközelebb 2028-ban lesz.

A Föld lassabban forog, mint maga a másodperc meghatározása. Egy nap ugyanis nem pontosan 86 400 másodpercig tart, hanem valamivel tovább. Ennek ellensúlyozására 1972 óta összesen 27 alkalommal volt szükség szökőmásodpercre.

Vagy június 30-án, vagy december 31-én történik az esemény. Az utolsó extra másodpercet 2016 szilveszterén adták hozzá.

Eredetileg 2024. december 31-re is terveztek egy szökőmásodpercet. Kellene is valójában. A pontosság kedvéért.

A Nemzetközi Földforgási és Referenciarendszer Szolgálat (IERS) július elején döntött úgy, hogy megszünteti a plusz másodperc beiktatását. Ennek oka az volt, hogy a plusz másodperc több alkalommal is problémákat okozott a nagy teljesítményű szerverek működésében. Emlékezetes, hogy például a Qantas légitársaság 2012-ben 50 járatát kénytelen volt elhalasztani emiatt.

Related posts