Hét európai nemzet kész arra, hogy anyagilag támogassa Ukrajnát az amerikai fegyverek beszerzésében.

Trump hétfőn közölte, hogy az Egyesült Államok Patriot légvédelmi rendszereket, rakétákat és más fegyvereket fog biztosítani Ukrajna számára az orosz invázió elleni harcban, a költségeket pedig más NATO-tagországok állnák - számol be róla a Reuters.
Az európai partnerek jelenleg csak korlátozott információkkal rendelkeznek. Nem egyértelmű, hogy pontosan milyen típusú és mennyiségű fegyverekről beszélünk, valamint azt sem tudják, milyen ütemben valósulna meg a szállítás, és milyen feltételek mellett zajlana a finanszírozás.
Washingtonban egy érdekes javaslat került szóba, amely szerint egyes európai államok a saját fegyverkészleteikből biztosítanának támogatást Ukrajnának, míg az amerikai gyártású rendszerek ezt követően pótolnák a hiányosságokat. Ez a megoldás gyorsíthatná a folyamatokat, ugyanakkor átmenetileg csökkenthetné a donor országok védelmi képességeit. "Készen állunk a részvételre. Természetesen nem tudjuk ezt egyedül véghezvinni - partnerekre van szükségünk -, de készen állunk" - nyilatkozta Lars Løkke Rasmussen dán külügyminiszter az uniós külügyminiszterek brüsszeli találkozója előtt.
A Fehér Házban, Donald Trump mellett, Mark Rutte, a NATO legújabb főtitkára kifejtette, hogy Németország, Finnország, Dánia, Svédország, Norvégia, az Egyesült Királyság, Hollandia és Kanada is szeretnék csatlakozni az új kezdeményezéshez. Ezek az országok eddig is a legjelentősebb katonai támogatóiként voltak jelen Ukrajna oldalán, függetlenül attól, hogy az összesített vagy az egy főre jutó hozzájárulásokat nézzük.
Dánia jelenleg nem bír Patriot rendszerekkel, ezért anyagi támogatást tervez nyújtani. Rasmussen megjegyezte: "Amennyiben be kell kapcsolódnunk – és készen állunk erre –, azt anyagi hozzájárulás formájában fogjuk megvalósítani. A részletek kidolgozása azonban még folyamatban van."
Az európai miniszterek jelenlegi fókuszában az áll, hogy feltérképezzék, miként lehetne közösen elősegíteni az amerikai fegyverek beszerzésének finanszírozását.
"Meg kell néznünk, miként tudunk közösen beszállni például a Patriot rakéták beszerzésébe, amelyeket Ukrajnába kívánnak juttatni" - mondta Maria Malmer Stenergard svéd külügyminiszter a svéd közrádiónak.
Hollandiából Caspar Veldkamp külügyminiszter azt jelezte, hogy országuk "pozitív hozzáállással" vizsgálja a kezdeményezést.
Norvégia szintén nyitott az együttműködésre. "Szoros párbeszédet folytatunk Ukrajnával a katonai támogatásról, és a légvédelem továbbra is prioritás marad" - közölte Tore Sandvik védelmi miniszter. Hozzátette: Oslo már korábban is hozzájárult egy Patriot rendszer és rakéták adományozásának társfinanszírozásához.
A finn védelmi minisztérium legfrissebb közleménye alapján Helsinki elkötelezett amellett, hogy folytassa anyagi támogatását Ukrajna irányába. Ugyanakkor a finn kormány további részletek tisztázására vár az Egyesült Államok által indított kezdeményezéssel kapcsolatban, mielőtt konkrét intézkedéseket hozna.