Herzl Tivadar, a modern cionizmus atyja, olyan reformer volt, aki új utakat keresett a zsidóság számára. Víziója és elkötelezettsége révén sikerült felhívnia a figyelmet a zsidó nép sorsára, és megteremtenie a cionizmus eszméjét, amely a zsidó állam létre

A magyarországi hódítás volt I. Szulejmán szultán utolsó nagy vállalkozása
Herzl Tivadar 1860. május 2-án látta meg a napvilágot Budapesten, egy középosztálybeli neológ zsidó család gyermekeként. Szülei mély elkötelezettséggel ápolták zsidó örökségüket, ami meghatározta Tivadar szemléletét és értékrendjét. Apja, Herzl Jakab, a korabeli üzleti élet sikeres alakja volt, lehetőséget biztosítva gyermekeinek a kiváló életkörülményekre és a magas szintű oktatásra. Bár Pest-Buda pezsgő fejlődésen ment keresztül, a fiatal Tivadar végül Bécs mellett döntött jogi tanulmányai helyszínéül. A diploma megszerzését követően azonban érdeklődése egyre inkább az újságírás irányába fordult, ami új utakat nyitott meg számára a szellem és a társadalom formálásában.
Melyik úton jársz: az idealista álmodozás színes világában, vagy a pragmatikus politikai gondolkodás valóságtalaján? Az előbbi a képzelet határtalanságát kínálja, míg az utóbbi a konkrét, kézzelfogható megoldásokra összpontosít. Te melyik irányt választod?
Tivadar életére mély benyomást gyakorolt a Dreyfus-ügy, ez a kirakatper, amelyben egy zsidó származású francia katonatisztet vádoltak meg alaptalanul kémkedéssel és hazaárulással. Dreyfus egyetlen "bűne" csupán az volt, hogy zsidó volt. Ekkoriban Tivadar újságíróként dolgozott Ausztriában a neves és befolyásos Neue Freie Presse című lapnál, és figyelemmel kísérte az eseményeket. Megdöbbenéssel tapasztalta, hogy Dreyfus, aki magas rangú katonatiszt volt és szinte teljes mértékben asszimilálódott, tehát szervesen beolvadt a francia társadalomba, mégis képtelen volt elkerülni az antiszemitizmus támadásait. Ez a tapasztalat mélyen elgondolkodtatta őt a társadalmi előítéletekről és a helyzet igazságtalanságáról.
A modern cionista mozgalom megálmodója, Herzl Tivadar, kiemelkedő szereplője volt a zsidó nép történetének. Viszontagságos időszakában ébredt rá arra, hogy a zsidóság számára elengedhetetlen egy saját állam létrehozása, ahol szabadon élhetnek. Herzl víziója és kitartása ma is inspiráló példa sokak számára, akik az identitásuk és a közösségük jövőjéért küzdenek.
Ekkor vált világossá számára, hogy az asszimiláció nem a megfelelő út, és hogy a zsidóknak vissza kell találniuk gyökereikhez, eredeti szülőföldjükhöz. Ezt a gondolatot cionizmusnak nevezte el. Mély meggyőződéssel hitte, hogy ha zsidó honfitársai is egy modern államba tömörülnének, azzal véget érne az antiszemitizmus, valamint az évszázadok óta tartó üldöztetések és pogromok kora.
Képviselői volt a korszak innovatív gondolkodásának, amikor 1896-ban megjelentette "A Zsidó Állam" című munkáját, amelyben forradalmian új nézeteket fejtett ki.
Herzl nézeteit nemcsak az európai hatalmak és a gondolkodók utasították el, hanem a zsidó vezetők többsége is ellenségesen reagált. Sokan azzal vádolták, hogy olyan messianisztikus álmokat kerget, melyek a valóságtól távol állnak, és hogy őrült téveszmékbe kapaszkodik.
Mások nem csupán tisztelettel adóztak neki, hanem valódi csodálattal néztek rá. Bejárta Európa szinte minden szegletét, hogy támogatókat nyerjen ügyének, nemcsak a zsidó közösségek között, hanem a politikai hatalom birtokosai között is. Találkozót szervezett II. Vilmos német császárral, aki a kor egyik legbefolyásosabb vezetője volt, ám minden próbálkozása ellenére nem tudta elnyerni a támogatását a zsidó állam létrejöttéhez. Hasonlóan kedvezőtlen eredményekkel zárultak a találkozói a pápai és a szultáni udvarban is.
A folyamatosan támogató brit barátok
Tivadar életében nem teljesedett be az álom, hogy létrejöhessen a zsidó állam, ám a cionista mozgalom szárnyait egyre inkább meg kezdte bontogatni. 1897-ben Svájc Bázel városában megrendezték az első cionista kongresszust, ahol nem meglepő módon őt választották meg elnöknek. Ezen a jelentős eseményen a világ minden tájáról érkező zsidók gyűltek össze, hogy megosszák gondolataikat és elképzeléseiket az államuk létrehozásával kapcsolatban, lehetőséget adva a közös célok megvitatására és a jövő alakítására.
Izrael első miniszterelnöke, Herzl Tivadar portréja előtt hirdette meg a független állam születését.
A modern zsidó állam megalakulását sajnos már nem tapasztalhatta meg, hiszen 1904-ben, csupán 44 évesen távozott az élők sorából.
Az I. világháború után a politikai táj drámai módon átalakult, mivel Nagy-Britannia célja a központi hatalmak, különösen az Oszmán Birodalom gyengítése volt. A Balfour-nyilatkozat keretében kifejezték támogatásukat a cionista mozgalom iránt, amely a zsidó „nemzeti otthon” létrehozását tűzte ki célul. Azonban az államalapítás folyamata még hosszú és bonyolult kihívásokkal teli úton haladt.
Izraelt végül a II. világháború borzalmai után, ENSZ nyilatkozat keretében 1948-ban alapították meg hivatalosan. Az állam a békét azonban nem élvezhette sokáig, hiszen rögtön a Ben-Gúrion általi kikiáltás után a környező arab államok hadüzenetével megkezdődött az első arab-izraeli háború, melyet több számos fegyveres konfliktus követett. Az ifjú állam azonban sikeresen állta ki ezeket a próbákat.