A Gyurcsány tragédiája: Egy politikai pálya mélységei és magasságai Gyurcsány Ferenc, a magyar politika meghatározó alakja, nem csupán a hatalomért folytatott harcban, hanem a saját belső küzdelmeiben is tragikus sorsú figurává vált. Politikai pályafutás


A cikk emailben történő elküldéséhez kattintson ide, vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/magyarorszag/gyurcsany-tragediaja-991990/

Az, hogy mi nem számolunk vele, egy dolog, de az ő tragédiája az, hogy a Nyugat sem számol vele, már 2006 óta.

Akkor ugyanis azt a megbízatást kapta, hogy olyan pénzszivattyús pályát építsen ki Magyarországon, olyan törvényeket és rendeleteket alkosson a magyar források nyugati kiaknázására, amin nemhogy felháborodna, de éppenséggel örülne is neki a hazai közvélemény. Ehelyett azonban 2006-ban, kormányzása idején egyszerűen összeverte a rendőrség - és az ahhoz csatlakozó, máig azonosítatlan külföldi segédcsapat - a békés ellenzéki demonstrálókat.

Ne merüljünk el túlságosan az ütközetek részletezésében; a rendvédelmi szervek és egyes politikai vezetők mind a mai napig ügyelnek arra, hogy az események valódi lefolyását, a sebesültek és az áldozatok számát, valamint a kilőtt lövedékek mennyiségét gondosan eltitkolják.

Most egy rövid emlékezésre vállalkozunk, nem pedig egy életrajz megírására, hiszen az utóbbi a történészek feladata, akiknek a kor sajátosságait és bonyolult viszonyait kell alaposan feltárniuk. Így hát eltekintünk Gyurcsány Ferenc családi hátterének és pályafutásának részletes bemutatásától, beleértve a KISZ-ből való felemelkedését, szerencsés választását, gazdasági hatalmának megerősödését, valamint Medgyessy Péterrel való együttműködését. Az őszödi beszédét is mellőzzük, amely bár vallomás jellegű volt, mégis súlyos következményekkel járt. Gyurcsány vezetői képességei korlátozottnak bizonyultak, és a Gyurcsány-kabinet nem tudott érdemi eredményeket felmutatni, csupán a devizahitelesek válságát zúdította a társadalom nyakába. A 2008-as globális pénzügyi krízis, amelyet kezdetben el kívánt kerülni Magyarországon, végül őt is távozásra kényszerítette. Ekkor indította el a Demokratikus Koalíciót, amely szakadár politikai irányvonalával a hagyományos baloldali értékekkel való szakítást hirdette, és kifejezetten a kisebbségek jogainak védelmére helyezte a hangsúlyt.

Kétségtelen, hogy a miniszterelnöki évei alatt már kialakult a saját hívekből álló tábora. E tábor szívét a Kádár-korszakot nosztalgiázó, ötven év fölötti nők alkották, akik vidéki fórumokon lelkesen buzdították: "Folytasd csak, Feri!" Jóllehet, a politikus komoly hitelességi kihívásokkal nézett szembe. Terjedt róla, hogy már a magas rangú államférfiként régi gimnáziumi sérelmeit igyekszik megtorolni. Emellett szoros szövetségben állt a 2002-ben miniszterelnökké vált Medgyessy Péterrel, akinek nehezen induló MSZP-s karrierjét támogatta, mégis 2004 nyarán megbuktatta őt. Bár a párton belül nemzeti kérdésekben még nyíltan kiállt, a 2004. december 5-i népszavazás magyarellenes kampányát ő irányította. Europernek vallotta magát, de a csatlakozásunk után nem sokkal elszámolási problémák miatt majdnem kirúgták Magyarországot az EU-ból. Végül Almunia szocialista pénzügyi biztos részletes magyarázatai révén sikerült elkerülnünk a kényszerű távozást. Ráadásul a miniszterelnök ellen nyomozás indult a Nomentana nevű cége miatt, ám az ügyészség végül "részben bűncselekmény hiányában, részben pedig az elévülés miatt" megszüntette az eljárást.

Bár sokan reménykedtek benne, a 2006-os események következtében a bíróság nem marasztalta el a kormányváltást követően, így a várt katarzis elmaradt. Ennek következtében Gyurcsány Ferenc új lehetőséget kapott a politikai pályafutására, hiszen hosszú időn át abban a hitben élt, hogy még visszatérhet Magyarország miniszterelnöki székébe. Ezt a lehetőséget részben meg is villantotta, amikor 2015-ben az Európai Bizottság az ő cégét, az Altust választotta ki a magyarországi fejlesztések politikai ellenőrzésére. Eme megbízatás azonban nem Gyurcsány pozícióját kívánta erősíteni, hanem inkább nyílt provokációként értelmezhető Orbán Viktor és kormánya ellen. Gyurcsány továbbra is optimista volt. Úgy vélte, hogy képes lesz egyesíteni az ellenzék szétszórt táborát, egy olyan DK zászlaja alatt, amely a 20 százalékos küszöböt is túllépné, és ebben a helyzetben magához csatolná az LMP-t, a Momentumot, az MSZP-t és más politikai formációkat is.

Lehetséges, hogy nem volt tudomása, vagy nem értesült arról, hogy Soros már nem számít rá, és inkább olyan politikai irányzatokat támogat, mint Márki-Zay mozgalma vagy a Momentum. Ennek fényében a Gyurcsány család, miután észlelte az új politikai összefüggéseket, úgy döntött, hogy Dobrev Klárát, Gyurcsány Ferenc feleségét emeli a figyelem középpontjába.

Természetesen Gyurcsány Ferenc vezette továbbra is az autót, csak most már a hátsó ülésről.

Most elvált a híres pár, ami sokakat arra ösztönöz, hogy rejtett taktikákra gyanakodjanak, ahogyan Gyurcsány Ferenc lemondásának és háttérbe vonulásának körülményei is sejtetnek valami mögöttes szándékot. Azonban Dobrev Klára világossá tette, hogy számára nincs ilyen mesterkedés. Kijelentette, hogy nem kíván senki, még a férje számára sem, politikai bábként funkcionálni. Elhatározta, hogy egyedül viszi győzelemre a DK zászlaját, és ez a döntés nem csupán a politikai ambícióit tükrözi, hanem a függetlenségi vágyát is.

Akik a trükkökre ügyelnek, érdemes, ha megjegyzik, hogy a volt miniszterelnök számára már nincs visszaút egyetlen korábbi posztjára sem.

Az EU-t gazdasági reformelképzelésekkel, ötletekkel zaklatta. Kinevették, mondván, először tegye rendbe a saját gazdaságát, utána beszéljen.

Nem feledkezhetünk meg a 2005-ös hatalmas, három héten át tartó gazdademonstrációról, melynek színhelyévé Budapest vált. Az ország minden szegletéből érkeztek ide "tiltakozó" traktorok, jelezve a mezőgazdasági közösség mély elégedetlenségét. Fontos kiemelni, hogy Gyurcsány Ferenc már akkor, amikor távozott az egyezség megkötéséről, megtagadta a gazdákkal kötött megállapodást. Az MSZP vezetése úgy vélekedett, hogy az uniós agrártámogatásokat nem a családi gazdaságokra, hanem a szocialista kötődésű nagyüzemekre kellene fordítani. Gyurcsány Ferenc ezzel a lépéssel nemcsak a gazdák bizalmát, hanem a magyar vidék jövőjét is kockára tette. Bár 2006-ban megnyerte az országgyűlési választásokat, ahogy Őszödön is megfogalmazta, az igazság helyett hazugságokra épített. A választók végül 2010-ben, a nevével fémjelzett időszakot lezárva, kifejezték elégedetlenségüket.

Visszatérve Gyurcsány Ferenc külkapcsolataira, érdemes megemlíteni, hogy Vlagyimir Putyinnal való szoros, a nyilvánosság előtt is nyilvánvaló barátsága nem váltotta ki a Nyugat bizalmát. Ennek ellenére Gyurcsány mindent megtett annak érdekében, hogy megfeleljen a nemzetközi elvárásoknak, és ideológiai szempontból is alkalmazkodjon a Nyugat – különösen Brüsszel – politikai filozófiájához. Például...

Azzal bombázta a magyar közvéleményt, hogy szerinte a nemzet fogalma nem létezik.

Fontos, hogy beilleszkedjünk az unió átfogó rendszerébe, ahol lehetőségünk nyílik felmérni a saját adottságainkat. E közben figyelembe kell vennünk azt a mozgásteret, amelyet számunkra kijelölnek.

A profit az, ami igazán számít, és egy ország irányítását úgy kell megvalósítani, mint egy nagyvállalat menedzselését. Nincs más lehetőség. Az eredmények és a hatékonyság a középpontban állnak, és minden döntésnek ezt kell tükröznie.

Talán nem fog rossz néven venni az egykori szocialista miniszterelnök, ha azt mondjuk, hogy a 2010-es választások után elindult pályája olyan meredek lejtőre került, ahonnan sem ő, sem a pártja, a DK nem tudott megállni. A Dobrev Klárával végrehajtott személycsere sem hozott várt eredményeket, és a felesége, aki EP-képviselőként próbálta meg felhívni magára a figyelmet az Orbán-kormánnyal szembeni fellépéseivel, szintén nem tudta megfordítani a helyzetet.

A többit tudjuk.

Ellett volna még egy darabig a DK a pártok népszerűségi indexének tízes zónájában, de jött Magyar Péter.

És itt már nem segített semmi. A konkurenseknek szánt üzengetés, a Budapesten még úgy-ahogy megtartott pozíció sem, és a kirobbant viták sem tisztáztak semmit. Sőt, kikezdték a politikus-páros házasságát is.

Related posts