Sötét fellegek gyülekeznek Amerika egén: ha a dolgok így folytatódnak, Kína drámai módon, egy brutális K.O.-val zárhatja le Trump politikai pályafutását - Pénzcentrum.


Az arany árfolyama újra felfelé ível – a befektetők reflexszerűen reagálnak a piaci bizonytalanságokra. Ez a nemesfém mindig is a válságok klasszikus menedéke volt, és most sem kivétel: miközben a dollár, az amerikai részvénypiac és az állampapírok árfolyama ingadozik, az arany biztos pontot kínál. Az igazi ok azonban nem csupán az arany vonzerejében rejlik, hanem abban a komplex kereskedelmi és politikai helyzetben, amely a piac mozgását befolyásolja. Az Egyesült Államok és Kína közötti vámháború egyre mélyebb válságba torkollik, és a legfrissebb jelek arra utalnak, hogy Kína jobban bírja a nyomást – úgy tűnik, felkészültebben reagál a kihívásokra.

Legalábbis így értelmezte a szituációt egy népszerű gazdasági influenszer a legújabb Reels videójában:

Washington 145%-os büntetővámokat vezetett be kínai árucikkekre, amire Peking 125%-os ellenintézkedésekkel reagált, és az amerikai követeléseket nyíltan "komédiának" minősítette. Az ilyen szavak mögött komolyabb lépések rejlenek: Kína lényegében visszavonult a tárgyalásoktól, és inkább új kereskedelmi szövetségeket alakít ki – Európa, a BRICS-országok, és azon államok körében, akikkel az Egyesült Államok az elmúlt évek során megszakította a kapcsolatát.

A konfliktus régi ismerős, de mostanra olyan szintre jutott, ahol az amerikai intézkedések nem csupán hatástalanok, hanem kifejezetten hátrányosak is. A gazdaságpolitika átlépte a Laffer-görbe kritikus pontját: a vámok már olyan mértékben emelkedtek, hogy nem növelik, hanem éppen ellenkezőleg, csökkentik az állami bevételeket. Ezen felül az Egyesült Államok adósságának szintje és a kamatlábak együttese olyan helyzetet teremt, amely gyakorlatilag lehetetlenné teszi az aktív lépések megtételét – sem gazdasági ösztönzőkre, sem újrafinanszírozási lehetőségekre nincs elegendő mozgástér.

Eközben Kína stabilan tartja ipari kapacitását, mozgásteret biztosít magának monetáris eszközökkel, és saját devizájára építkező külkereskedelmi rendszert épít. A 2018-as Trump-féle vámintézkedések után nem gyengült, hanem növelte globális kereskedelmi súlyát. Most pedig újra bizonyíthatja: a válságállóság és a hosszú távú stratégia többet ér, mint a hangos szankciópolitika.

Az Egyesült Államok igyekszik újraépíteni a kapcsolatokat: európai és kanadai támogatásra vágyik, és a kollektív fellépés fontosságát hangsúlyozza. Azonban a hosszú évek diplomáciai arroganciája után ezek az országok már nem annyira lelkesek, hogy mögéjük sorakozzanak. Kanada 51. államként való emlegetése, valamint Európa lekezelő megjegyzései után alig maradt lehetőség a "szövetségi nyomásgyakorlásra".

A globális gazdasági dominancia, amelyet az Egyesült Államok régóta magától értetődőnek tekintett, most mintha megingana. Kína nem csupán reagál az amerikai intézkedésekre, hanem aktívan előre gondolkodik, új alternatív rendszereket hoz létre, és hosszú távú stratégiákban utazik. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok egyre inkább a saját belső konfliktusai által korlátozva érzi magát.

Related posts