A forint értéke várhatóan csökkenni fog.


2025. június 4. Idén legfeljebb 0,8 százalékkal nőhet a magyar gazdaság, az infláció éves átlagos üteme pedig 4,7 százalék lehet. Az euró/forint árfolyam egyelőre a 400-405 közötti sávban stabilizálódott, év végéig azonban várhatóan tovább gyengül a magyar fizetőeszköz és az euró 415 forintig emelkedhet - vélik az Erste elemzői.

A korábban vártnál jóval kisebb mértékben növekedhet idén a magyar gazdaság. Részben a Donald Trump amerikai elnökhöz köthető vámháború következményeként a külső környezet továbbra is bizonytalan, elsősorban a hazai szempontból különösen fontos német piac gyengesége miatt pedig az ipari export és a beruházások teljesítménye is csökken. A gazdasági növekedést itthon csak a háztartások helyreálló fogyasztása támogatja, ám ez önmagában nem elég a látványosabb fordulathoz - derült ki az Erste Bank elemzéséből. A pénzintézet elemzői az idei első hónapokban prognosztizált 2 százalékkal szemben most már legfeljebb 0,8 százalékos GDP-növekedést várnak 2025-re, de még ehhez is érdemi bővülésre lenne szükség az év második felében. Pozitív fordulatra jövőre van esély, ugyanakkor ennek fontos feltétele lenne a vámháború megnyugtató lezárása és a német gazdaság látványosabb élénkülése - írja közleményében az Erste Bank.

Az év eleji gyors emelkedés után tavasszal ismét csökkent az infláció, az árak adminisztratív korlátozása, vagyis az árrésstop bevezetése azonban önmagában nem bizonyult csodaszernek. Az olaj világpiaci árának alakulása, a viszonylag stabil forint és a lassuló bérkiáramlás ugyanakkor kedvezően hathat a hazai árak alakulására. Az infláció mértékére így idén az év elején prognosztizált 5,5 százalékkal szemben 4,7 százalék lehet. Jövőre az áremelkedés üteme tovább lassulhat 4,1 százalékra, ugyanakkor bizonytalanságot jelent az árrésstop - vélhetően 2026-os - kivezetése, mivel az intézkedés időzített árnyomást helyez az érintett szektorokra, piaci szereplőkre.

A gazdasági környezet instabilitása folytán a monetáris politika fókusza továbbra is a stabilitás megőrzésén marad. Ugyanakkor a nemzetközi jegybankok kamatpolitikájának alakulása a jövőben lehetőséget nyújthat az alapkamat óvatos mérséklésére. Az inflációs kockázatok viszont bonyolítják a döntéshozók helyzetét, így rendkívül nehéz megjósolni, mikor kezdődhet el újra az irányadó kamat csökkentése.

Az árfolyam fokozatos csökkenése.

A vámháború enyhülésével az áprilisi eleji gyengülés után korrigált a forint árfolyama és a 400-405 közötti sávban stabilizálódott az euró. A kereskedelmi konfliktusok remélt további csillapodása mellett a folyó fizetési mérleg többlete is támogathatja a magyar devizát. Az inflációs különbözet azonban továbbra is folyamatosan leértékelődési nyomás alatt tartja a forintot az euróval szemben. Az euró/forint árfolyam 2025 végére 415 forintig, míg 2026 végére 420 forintig emelkedhet.

Szerző: Az én pénzvilágom

Címkék: Erste Bank, gazdasági elemzés, GDP, növekedési trendek, inflációs kilátások, alapkamat változások, forint árfolyam alakulása Az Erste Bank legfrissebb elemzése a gazdasági helyzetet és a GDP növekedésének alakulását vizsgálja. A jelenlegi inflációs környezet és az alapkamat változásai komoly hatással vannak a forint árfolyamának alakulására. A piaci trendek és a gazdasági mutatók tükrében érdemes figyelemmel kísérni a következő hónapok alakulását, hiszen ezek alapvetően befolyásolják a hazai gazdaság teljesítményét és a jövőbeli növekedési lehetőségeket.

Related posts