Új és izgalmas információk láttak napvilágot az ukrán-magyar kémügy kapcsán.


Az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) közlése alapján sikerült felfedniük egy olyan kémhálózatot, amely a magyar katonai hírszerzéshez köthető és Ukrajna ellen irányult. Ez a lépés mérföldkőnek számít, hiszen Kijev most először vádolja meg egy NATO-tagállamot kémkedéssel – számolt be róla a Militarnij.

Az SZBU legfrissebb közleménye alapján a kémhálózat célja a kárpátaljai térség katonai biztonságával összefüggő információk összegyűjtése, a helyi védelmi struktúrák feltérképezése, valamint a lakosság társadalmi és politikai nézeteinek feltárása volt.

A művelet keretében Kárpátalján két ügynököt vettek őrizetbe, akiket egy már azonosított magyar katonai hírszerző tiszt irányított. Az egyik ügynök egy 40 éves volt katona, aki a beregszászi körzetből származik. Őt 2021-ben toborozták, de csak 2024 szeptemberében került sor a "bevetésére".

Az ügynök küldetése az volt, hogy felmérje, milyen válaszokat adna a helyi katonai és polgári közösség, ha egy magyar békefenntartó egység érkezne a térségbe.

A feketepiacon beszerezhető fegyverek széles spektrumot ölelnek fel, a könnyű lőfegyverektől, mint például pisztolyok és géppisztolyok, egészen a nehézfegyverekig, mint például géppuskák és gránátvetők. Ezen kívül robbanóanyagokat, valamint különböző katonai felszereléseket is lehet találni, amelyek illegálisan kerülnek kereskedelembe. A feketepiac működése gyakran összekapcsolódik a bűnözői hálózatokkal, amelyek kihasználják a gyenge jogi kereteket és az állami ellenőrzés hiányát. A magyar lakosság helyzete a régióban, különösen az utóbbi évek geopolitikai feszültségei közepette, összetett. Magyarország egy stabilitást kereső ország, amely igyekszik megőrizni gazdasági és politikai helyzetét az európai és a szomszédos országok viszonylatában. A lakosság biztonságérzete azonban sok esetben csökkenhet a környező konfliktusok és a migráció növekedése miatt, ami új kihívásokat jelent a társadalom és a kormány számára. Ami az ukrán védelmi erők elhelyezkedését illeti, részletes és pontos információkat kell gyűjteni a különböző katonai bázisok, állások és védelmi rendszerek pozíciójáról. Különös figyelmet érdemelnek az Sz-300-as légvédelmi rendszerek, amelyek stratégiai jelentőséggel bírnak a levegőbiztonság szempontjából. Ezek a rendszerek általában kulcsfontosságú helyeken találhatók, hogy maximális védelmet nyújtsanak a potenciális légi támadások ellen, és a pontos elhelyezkedésük ismerete elengedhetetlen a katonai tervezés és a védekezés szempontjából.

A kém, miután alapos információgyűjtést végzett, Magyarországra utazott, hogy beszámoljon irányítójának. A határon átjutva beteg édesapja ápolójaként szerzett igazolványt használt. A találkozón készpénzben kapta meg a feladatai elvégzéséhez szükséges juttatást, és arra is megbízást kapott, hogy új informátorokat toborozzon a hálózathoz.

A második letartóztatott személy az ukrán védelmi erők egy korábbi tagja volt, akinek feladata a kárpátaljai repülőgépek, helikopterek és védelmi rendszerek feltérképezése volt.

Az SZBU házkutatást tartott a gyanúsítottak lakóhelyén, ahol titkosított kommunikációra alkalmas telefonokat és egyéb bizonyítékokat foglaltak le. A vádlottakat háborús időszakban elkövetett hazaárulással vádolják, ami életfogytiglani börtönbüntetéssel és vagyonelkobzással járhat.

A magyar kormány az ukrán műveletet propagandának minősítette, hangsúlyozva, hogy nem folytat kémkedést az ország területén. Ezt követően kémkedés gyanújával két ukrán diplomata kiutasítását is elrendelte.

Related posts