Ezért fontos felhúzni az ablaksötétítőt, amikor a repülőgép leszáll.


Amikor a repülőgép a leszállás fázisába lép, a légiutas-kísérők rendszerint arra kérik az ablaknál helyet foglaló utasokat, hogy húzzák fel a sötétítőt. De vajon miért van ennek nagy jelentősége?

Bár ez a lépés jelentéktelennek tűnik, mégis nagy segítség lehet vészhelyzet esetén. Ha például a leszállópályán tűz üt ki, füst van, fontos, hogy az utasok gyorsan meg tudják állapítani, melyik a legbiztonságosabb menekülési útvonal, és így mielőbb el tudják hagyni a gépet.

Ez az elsőre jelentéktelennek tűnő szabály valójában kulcsszerepet játszik abban, hogy az utasok és a személyzet gyorsan és hatékonyan tájékozódhasson, amennyiben váratlan vészhelyzet adódik a leszállás során.

Elengedhetetlen, hogy az utaskísérő és az utasok egyaránt precízen értékeljék a környezeti helyzetüket, hogy biztosan tudják, merre érdemes elindulniuk.

De van egy másik ok is: ha a repülőnek kényszerleszállást kell végrehajtania és utasokat kell kimenteni, szintén sokat segíthet, ha a mentőegységek belátnak az ablakon, és rögtön képet kapnak a benti helyzetről.

Egy másik szempont, hogy a utasok gyorsabban alkalmazkodjanak a külső fényviszonyokhoz, amit a fények lekapcsolása is segít elérni.

Mindennek teljesen ellentmond az a koncepció, mely teljesen száműzné az ablakokat a gépekről. Úgyhogy addig érdemes ablak mellé ülnünk, amíg lehet, különösen influenzaszezonban.

Related posts