Ezek a jelek akár cukorbetegségre is utalhatnak, mégis sokan nem is sejtik, hogy ez lehet a háttérben.


Ezek a tünetek nem a klasszikus diabétesz jelei, ezért sokan nem is sejtik, hogy a háttérben betegség húzódik.

A cukorbetegség gyakran észrevétlenül, fokozatosan lép fel, miközben csendesen súlyos következményekhez vezethet.

Sajnos előfordul, hogy bizonyos panaszok megjelennek, de az érintettek hajlamosak másokra hárítani a felelősséget, vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyják őket. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont szakértő diabetológusa részletesen bemutatja ezeket a tüneteket.

A bőr elszíneződése mögött számos ok állhat, például petefészekciszták, hormonális egyensúlyzavarok vagy pajzsmirigy problémák, de bizonyos gyógyszerek, mint például a fogamzásgátlók és kortikoszteroidok is hozzájárulhatnak ehhez. Fontos azonban megemlíteni, hogy ez a jelenség cukorbetegség, illetve a betegség előtti állapot, az inzulinrezisztencia korai figyelmeztető jele is lehet. Ha sötétebb foltok jelennek meg a tarkón, az arra utalhat, hogy a sejtek már nem reagálnak megfelelően az inzulinra. Ennek következtében a szervezet több inzulint termel, hogy kompenzálja a problémát, de a hasnyálmirigy e fokozott terhelés mellett könnyen kimerülhet, ami a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet.

Az IR-nek több tünete is van (menstruációs zavarok, túlsúly, meddőség, hajhullás), és az egyik közülük, ez a sötét folt, az ún. acanthosis nigricans, melyet a magas inzulinszint okoz. A magas inzulinszint ugyanis elősegíti a melanint tartalmazó bőrsejtek növekedését, létrehozva így a sötét foltokat. A nyakon kívül a hónalj és az ágyék területén szokott előfordulni.

A halláskárosodás nem csupán az idősebb korosztály problémája, hanem figyelmeztető jel is lehet a cukorbetegség korai szakaszában. Ezért, ha fiatalabb vagy, és észreveszed, hogy romlik a hallásod, érdemes megvizsgáltatni a vércukorszintedet! Egy régebbi kutatás arra világított rá, hogy a magasabb vércukorszinttel rendelkezők körében 30%-kal nő a hallászavarok kialakulásának kockázata, ami az abnormális glükózszint következménye lehet. A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a cukorbetegség károsíthatja a belső fül idegeit és véredényeit, ezáltal hozzájárulva a hallás csökkenéséhez.

A cukorbetegség súlyos következményekkel járhat, mivel idegkárosodást idézhet elő, amely a test különböző területeit érintheti, mint például a végtagokat, a szemeket, a veséket és a fülöket. Ahogy az idő múlik, a megemelkedett vércukorszint fokozatosan károsíthatja a belső fül apró ereit és idegeit, ami végül halláscsökkenéshez vezethet – magyarázza a szakértő.

A cukorbetegség szövődményei közül talán a legriasztóbb a ketoacidózis, amely súlyos esetben életveszélyes állapotot idézhet elő. Amikor a szervezet nem rendelkezik elegendő glükózzal, alternatív energiaforrásként a zsírokat kezdi el lebontani. Ennek a folyamatnak a következményeként ketonok keletkeznek, amelyek felhalmozódása vezet a ketoacidózishoz. Ez a jelenség éhezés vagy inzulinhiány következtében is kialakulhat. A figyelmeztető jelek közé tartozik a légszomj, gyengeség, zavartság, émelygés, fokozott szomjúság, hányás, és az édes illatú lehelet. Ha ilyen tüneteket észlelünk, azonnali kórházi kezelésre van szükség, ahol a szakemberek helyreállítják a keringést és az anyagcserét, valamint infúziós terápiával pótolják a hiányzó tápanyagokat.

- Vannak, akiknek pihenését, alvását nagyban zavarja az, hogy erős késztetést éreznek arra, hogy mozgassák lábaikat. Ilyenkor vannak, akik égő érzésről, vannak, akik viszketésről számolnak be, és ez a kellemetlen érzés a végtag mozgatása után ideiglenesen megszűnik. Ez az állapot az ún. nyugtalan láb szindróma, mely jelentősen befolyásolja az érintettek pihentető alvását. A perifériás neuropátia okozta idegkárosodás a lábakban hozzájárul a nyugtalan láb szindrómához, és sajnos igen sok betegnél előfordul - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Kutatások szerint a probléma háromszor gyakoribb a cukorbetegek körében, így, ha Önnél is fennáll, célszerű cukorbetegség szűrésen részt vennie!

Amennyiben kiderül, a tüneteit 2-es típusú cukorbetegség okozza, fontos a vércukorszint normalizálása. Ez történhet életmódterápiával (diéta, mozgás), és/vagy vércukorszint szabályozó gyógyszerekkel, szükség esetén inzulinnal.

Súlyosabb körülmények között előfordulhat, hogy sürgős orvosi beavatkozásra van szükség, például diabéteszes ketoacidózis esetén (erről bővebben lentebb olvashat). A még diagnosztizálatlan cukorbetegség miatti kockázatok különösen aggasztóak. A legjellemzőbb tünetek közé tartozik a hányás, hasmenés, gyümölcsszerű szagú lehelet, valamint eszméletvesztés is előfordulhat.

Ha cukorbetegségre utaló jeleket tapasztal, mindenképpen forduljon háziorvosához! Ő segíteni fog Önnek a szükséges vizsgálatok elvégzésében és a megfelelő szakorvoshoz való beutalásban. Rutin laborvizsgálat vagy egy egyszerű vércukorszintmérés során, ha magas értéket talál, szintén fontos, hogy konzultáljon orvosával, aki biztosítja a teljes körű kivizsgálás lehetőségét. Ne halogassa az orvosi segítséget, hiszen az időben történő beavatkozás kulcsfontosságú!

Az extrém magas vércukorszint az anyagcsere egyensúlyának felborulásával járó állapotot jelzi, amelyet diabéteszes ketoacidózisnak nevezünk. Ennek a veszélyes állapotnak a jelei közé tartozik a folyadék- és elektrolitháztartás zavara, ami kiszáradáshoz, hányingerhez és hányáshoz vezethet. A helyzet súlyosbodásával akár kómáig fokozódó tudatzavar is kialakulhat. Ilyen esetben rendkívül fontos, hogy azonnal hívja a 112-es segélyhívót, és kérjen sürgősségi orvosi segítséget!

Related posts