Ez nem fest túl rózsásan: ezen a téren lemaradásban vagyunk az európai mezőgazdaság versenyében - Agro Napló.
Az Európai Unió mezőgazdasági ágazatában 2024-re jelentős átalakulások várhatóak. Az Eurostat legfrissebb statisztikai adatai alapján a mezőgazdasági munkatermelékenység indexe várhatóan 1,6%-kal fog nőni az előző évhez viszonyítva. Ez a pozitív tendencia két fő tényezőnek köszönhető: egyrészt a mezőgazdasági termelést folytató egységek által generált tényezőjövedelem reálértéke 0,6%-kal emelkedik, másrészt a mezőgazdasági munkaerő létszáma 0,9%-kal csökken. Ezt az Eurostat jelentette be.
Az Európai Unió tagállamai között a mezőgazdasági munkatermelékenység terén jelentős különbségek figyelhetők meg. Az előrejelzések szerint 13 uniós országban növekedésre lehet számítani, míg 14 ország esetében csökkenés várható. A legnagyobb mértékű növekedést Lettországban (+46,9%), Luxemburgban (+27,1%) és Svédországban (+22,5%) jósolják. Ezzel szemben a legnagyobb visszaesést Romániában (-16,8%), Magyarországon (-15,5%) és Lengyelországban (-12,5%) valószínűsítik. Az EU mezőgazdasági szektorának bruttó hozzáadott értéke is kedvező irányba mozdul el. 2024-re várhatóan 4,4%-os növekedéssel számolhatunk az előző évhez képest, ami jelentős javulás a 2023-as 0,4%-os stagnáláshoz képest. E növekedés mögött az áll, hogy a folyó termelőfelhasználás értéke nagyobb arányban csökkent (-5,7%), mint a mezőgazdasági termelés értéke (-1,5%).
Hosszabb távú nézőpontból is kedvező trendek figyelhetők meg. Az Európai Unió mezőgazdasági termelékenysége 2024-re várhatóan 37,2%-kal haladja meg a 2015-ös szintet. Ez a figyelemre méltó növekedés két fő tényező kölcsönhatásának köszönhető: egyrészt az EU reál-tényezői jövedelem indexe 11,0%-kal nőtt 2015 óta, másrészt a mezőgazdasági munkaerő-ráfordítás indexe 19,1%-kal csökkent ebben az időszakban.