Uniós támogatásban részesül a bölcsészkari kutatások értékelésének megújítása.

Bodó Csanád, az ELTE Bölcsészettudományi Karának elismert docense, úttörőként képviselte Magyarországot a 700 tagot számláló Koalíció a kutatásértékelés előmozdításáért (Coalition for Advancing Research Assessment - CoARA) legújabb pályázatán, amelyen sikeresen pályázott.
A CoARA támogatásával hazánkban elsőként az ELTE-n valósul meg a kutatásértékelés minőségi alapú átalakítását célzó kezdeményezés. A pályázat keretében részt vevő oktatók és doktori hallgatók 2025-ben az ELTE Bölcsészettudományi Kar metrikus alapú kutatásértékelési rendszerének fejlesztésére összpontosítanak. Céljuk, hogy közösen dolgozzák ki azokat a javaslatokat, amelyek összhangban állnak a reform célkitűzéseivel. A projekt vezetője Bodó Csanád habilitált egyetemi docens, aki a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet munkatársa, valamint az MTA-ELTE Kollaboratív Írás Kutatócsoport irányítója.
Az utóbbi években egyre többen aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a tudományos teljesítmények, mint a publikációk és hivatkozások, túlzottan dominálják az értékelési rendszereket. Ez a tendencia nemcsak a kutatók munkájának sokszínűségét csökkentette, hanem számos más fontos aspektust is háttérbe szorított. Ezen problémákra reagálva, 2022-ben egy európai kezdeményezés keretében létrejött egy megállapodás, amely a kutatás, a kutatók és az intézmények értékelési rendszerének átalakítását célozza. A reform célja, hogy szélesebb perspektívából közelítse meg a tudományos teljesítményeket, figyelembe véve a különféle tevékenységeket és értékeket, amelyek hozzájárulnak a tudományos közösség fejlődéséhez.
A megállapodás kidolgozását széles körű együttműködés kísérte, amelyben kulcsszerepet töltött be a Science Europe és az Európai Egyetemek Szövetsége (EUA), az Európai Bizottság támogatásával. Magyarországot az előkészítés folyamatában az ELKH (ma HUN-REN) mellett az ELTE képviselte. A megállapodás négy fő kötelezettség vállalását fogalmazta meg, és ezeknek a megvalósításához további kötelezettségek teljesítése vezet el, többek között a kutatók széles körének bevonása a reformfolyamatba. A fő kötelezettségek:
A megállapodáshoz mindeddig több mint 700 európai szervezet csatlakozott: egyetemek, kutatóintézetek, tudományos társaságok, kutatásfinanszírozók és ezek szövetségei, nemzeti és regionális hatóságok, valamint akkreditációs ügynökségek. Magyarországról az első aláíró az ELTE volt, a csatlakozó szervezetek által létrehozott CoARA-nak jelenleg 14 magyar tagja van. Ez a koalíció lehetővé teszi tagjai számára, hogy a saját helyzetértékelésüket és célkitűzéseiket követve, saját erőforrásaikat felhasználva és közben egymástól tanulva törekedjenek a megállapodásban foglaltak foganatosítására.
Bár a tagok alapvetően anyagi támogatás nélkül végzik el az ezzel kapcsolatos feladataikat, egyértelművé vált, hogy bizonyos nagyobb programok megvalósításához külön pénzügyi forrásokra van szükség. Ennek jegyében idén első alkalommal hirdették meg azt a pályázatot, amelyen a legjobb 25 terv közé került Bodó Csanád projektje is, amely az ELTE képviseletében indulhat a Horizont Europe CoARA Boost program keretein belül. Ez a kezdeményezés az Európai Unió támogatásával valósul meg, mivel a reform az Európai Kutatási Térség (ERA) politikai menetrendjének kiemelkedő eleme, és a 3. számú intézkedés keretében valósul meg.
Az egyedüli nyertes magyar projekt célja az ELTE bölcsészkari kutatásértékelés megújítása, amelyhez a BTK oktatói és doktori hallgatói közül véletlenszerűen kiválasztott 25 fős csoport járul hozzá. A résztvevők mélyrehatóan megismerkednek a kutatásértékelési reform alapelveivel, eszmecserét folytatnak saját elképzeléseikről, és végül ajánlásokat fogalmaznak meg a kari kutatásértékelés átalakítására. A pályázati támogatás lehetőséget biztosít arra, hogy a csoport tagjainak időráfordítását kompenzálják, így e három feladatra összesen három teljes napot szánnak. Az elkészült ajánlásokra a Kar vezetősége írásbeli választ ad, figyelembe véve azok megvalósításának lehetőségeit.