A floridai mocsarak mélyén kialakított ideiglenes sátorbörtön láttán a demokrata képviselők döbbenettel és aggodalommal reagáltak.

A veszélyes Everglades mocsarakban több száz migráns várja sorsát ketrecekben egy sátoros fogolytáborban, amelyet a környéken kószáló hüllők ihlettek, így kapta a találó Aligátor Alcatraz nevet. Florida republikánus kormányzója "biztonságos és védett" hellyel hirdeti a tábor funkcionalitását, míg a demokrata törvényhozók éles kritikával illették, mondván, hogy az "embertelen" körülményeknek nem lenne szabad létezniük.
Két nappal azután, hogy Ron DeSantis kormányzó ellen jogi lépéseket tettek, amiért jogtalanul megtagadta a belépést, a kongresszus tagjai és az állam képviselői korlátozott engedélyt kaptak az elhíresült táborban uralkodó körülmények ellenőrzésére. A törvényhozók közös nyilatkozata szerint a "szándékos akadályozás" célja, hogy eltitkolják, mi zajlik a kapuk mögött - jelentette a CNN.
A bejárás során, noha a foglyokkal nem került kapcsolatba, mégis hallották a távolból a fájdalmas kiáltásaikat. Spanyol nyelven könyörögtek a megváltásért, a "libertad" szót ismételgetve, ami nem más, mint az áhított szabadság.
Debbie Wasserman Schultz, Florida demokrata kongresszusi képviselője így fogalmazott: "A valóság az, hogy emberek tömegeit zsúfolják ketrecekbe, ahol egy-egy ketrecben 32 fogvatartott osztozik egymással."
A bevándorlási hivatal ezzel szemben azt hangsúlyozza, hogy a tábor felszereltsége és környezete messze meghaladja számos amerikai börtön színvonalát.
Minden ketrecben három parányi vécé található mosdótállal.
A vendégeket ízletes sült csirkével és zamatos kolbásszal fogadták, míg a fogvatartottak ebédje "szürkés pulykás-sajtos szendvicsből, egy almából és ropogós chipsből" állt - tájékoztatott Wasserman Schultz.
Egyik munkatársát nyugtalanította az a "mindent elborító ürülék" okozta higiéniai helyzet, noha nem volt lehetőségük arra, hogy megtekinthessék azt a területet, ahol a migránsokat jelenleg tartják. Emellett az egészségügyi létesítmények megtekintését is megtiltották számukra.
Párthovatartozástól függetlenül mindenkinek mélyen szégyellnie kellene magát - mondta egy másik, szintén demokrata képviselő. Maxwell Alejandro Frost szerint
a bevándorlók nem mérgezik meg ennek a nemzetnek a vérét. Ők ennek a nemzetnek a vére.
Arra a következtetésre jutottam, hogy ez "kegyetlen mutatvány a politikai színház látványosságának céljából, amely az adófizetők pénzét pazarolja, és veszélybe sodorja a bevándorlási hivatal ügynökeit és fogvatartottjait egyaránt" - egészítette ki a véleményeket Darren Soto.
A floridai vészhelyzeti központ vezetője szerint azonban ennél még több ember is elhelyezhető.
A férje olyan körülmények között tengődik, mint amilyet az intézményt meglátogató törvényhozók leírtak - erősítette meg egy 43 éves guatemalai férfi felesége. Az őrizetes két hét elteltével sem találkozhatott ügyvéddel.
Sajnos a helyzet nem valami kedvező. A szúnyogok száma elviselhetetlen, és néha az áramellátás is megszakad.
„Tedd különlegessé a szavaidat!” - kérte a nő.
A fogvatartottakat a hőség gyötri, és kevés az élelem. A betegek nem kapnak gyógyszert - ecsetelte a nő a körülményeket.
Június végén a család horgászni indult az Everglades varázslatos tájaira, férjével és 11 hónapos kisbabájukkal az oldalán. A természet szépsége és a víz csillogása kerítette hatalmába őket, amikor egy ranger lépett oda hozzájuk. A férj rendelkezett érvényes jogosítvánnyal, de sajnos nem voltak nála azok a szükséges dokumentumok, amelyek igazolták volna, hogy legálisan tartózkodik az Egyesült Államok területén. A szituáció feszültséggel teli pillanataiban a család jövője hirtelen kérdőjelessé vált.
Hét és fél órát töltöttek egy piszkos cellában, majd a nőt és amerikai állampolgárságú gyermekét szabadon engedték. A férj nyolc napot töltött börtönben, majd átszállították az Aligátor Alcatrazba. Újabb hat nap elteltével zuhanyozhatott le először. Az anyát nyomkövető viselésére kötelezték.
Az intézmény magasabb szabványoknak felel meg, mint a legtöbb amerikai börtön, ahol tényleges amerikai állampolgárokat tartanak fogva - írta közleményében a floridai tábort felügyelő belbiztonsági minisztérium, amely szerint minden fogvatartott megfelelő étkezést, orvosi ellátást kap, ráadásul lehetősége van kommunikálni ügyvédjével és családtagjaival.
A munkások mindössze egy hét alatt varázsoltak egy 3300 méteres kifutópályából ideiglenes sátorvárost. A megnyitó előtt Donald Trump is ellátogatott a helyszínre. Az elnök megjegyezte, hogy a helyszín "kissé ellentmondásos", de ez a tény őt "egyáltalán nem" zavarja.
A létesítmény "lenyűgözően" gyors befejezését emelte ki. Trump szerint a tábor kiváló példa lehet más államokban tervezett hasonló létesítmények megnyitására.
(Borítókép: Az Alligátor Alcatraz fogolytábor 2025. július 1-jén. Fotó: Evelyn Hockstein / Reuters)