Angliában egy különös és morbid felfedezés történt: egy felakasztott gyilkos bőréből készült könyv került napvilágra. Ez a különleges kötet sokkoló részleteket tartalmaz a bűnöző életéről, valamint a bűncselekményeiről, melyek felkeltették a történészek é


Egy részben emberi bőrbe kötött könyvet állít ki hamarosan egy múzeum az angliai Bury St Edmundsban. A kötet annak a gyilkosnak a szörnyű történetőrl szól, akinek a bőre a borítón feszül.

Egy különleges felfedezés történt egy múzeum irodájában, ahol véletlenül előkerült egy közel kétszáz éves kötet. Ez a könyv nemcsak a korára, hanem a különleges kötésmódjára is figyelemre méltó, hiszen egy gyilkosságért elítélt férfi bőréből készült - számol be róla a BBC.

A könyv a "Gyilkosság a Vörös Pajta" néven ismert bűnügy izgalmas történetét tárja elénk. Az eset 1827-re nyúlik vissza, és William Corder, a gyanúsított férfi neve örökre összefonódott a tragikus eseménnyel. A vádak szerint Corder kegyetlen módon agyonlőtte szeretőjét, Maria Martent, majd a híres piros tetőcserepekkel borított pajtában rejtette el a holttestet, amely a suffolki Polsteadben található. A történet drámai fordulatai között Corder azzal csalta a fiatal nőt az épületbe, hogy megígérte neki, összeházasodnak, és együtt kezdhetik új életüket. Az események hátterében rejlő érzelmek és titkok lenyűgöző bepillantást nyújtanak a múlt sötét bugyraiba.

Miután Cordert halálra ítélték és nyilvánosan felakasztották Marten meggyilkolásáért, a boncolást végző orvos egy darabot nyúzott le a bőréből, amelyet később felhasznált a gyilkosságról szóló könyv két kötetének bekötésére. Az egyik könyv borítóját teljes egészében Corder bőre fedi, és ez a különleges kiállítás 1933 óta látható a Moyse's Hall Múzeumban, Bury St Edmunds városában, Suffolk megyében.

A második, most előkerült kötetnek csak a gerincét és a sarkait borítja emberi bőr. A sebész ezt valószínűleg azért készítette, mert nem akarta kidobni az első könyv elkészítése után megmaradt bőrt.

Ezt a kötetet évtizedekkel ezelőtt adományozta Moyse's Hallnak egy család, amelyik közvetlen kapcsolatban állt a könyveket készítő sebésszel. Csakhogy a könyv valamiért nem a múzeumi anyagba, hanem egy idodai polcra került és azóta ott rejtőzött több, hasonlóan kinéző régi könyv között.

Dan Clarke, az örökségvédelem szakértője, rendkívül jelentős történelmi kincseknek tartja az emberbőrbe kötött könyveket. Ezzel szemben Terry Deary, a népszerű "Rettentő Történelem" sorozat írója, éles kritikával illeti ezeket az alkotásokat, kijelentve, hogy gyomorforgató relikviák, amelyeket inkább a tűzre kellene vetni.

Deary azt mondja, Cordert csak közvetett bizonyítékok alapján ítélték el, és borzalmasan megszenvedte ennek következményeit. A XIX. században nem volt ritka, hogy a halálraítéltek bőrébe könyveket kötöttek: ezt egyfajta mellékbüntetésnek tekintették. Az elítélteket sok esetben jobban megviselte a tudat, hogy haláluk után megcsonkítják és felhasználják a testüket, mint az a tudat, hogy fel fogják akasztani őket.

Clarke azonban azt mondja, a múzeumok mindenütt tele vannak emberi maradványokkal. Ő tizenegy éve dolgozik a Moyse's Hallban, de még soha, egyetlen panaszt sem hallott az emberbőrbe kötött könyv miatt.

Related posts