Egy titkos mérésekből származó információ szerint a Duna hőmérséklete Paks környékén meghaladta a megengedett határértékeket.


Kitartóan próbálta eltitkolni a Paksi Atomerőmű, mit mért a bójasor, amely másfél éve tűnt fel a Dunában.

A legfrissebb kutatási eredmények megerősítették az Átlátszó korábbi megfigyeléseit: a Duna vízhőmérséklete többször is meghaladta a 30 Celsius-fokot, amely a helyi ökoszisztéma védelmét szolgáló jogszabályi határérték.

Idén az országgyűlés módosította a jogszabályt, ami újra napirendre került az atomerőmű üzemidő-hosszabbítása kapcsán. A téma jelentőségét a hatóságok is hangsúlyozták szakmai állásfoglalásaikban.

Két közérdekű adatigénylés, egy országgyűlési interpelláció és két helyszíni iratbetekintés után bebizonyosodott, amit sejteni lehetett: a vizsgálatok a Paksi Atomerőmű megbízásából zajlanak. Bár a kért adatokat és jelentéseket mindeddig nem kapták meg, azok egy részét - papíron - megnézhették az erőműben.

Az összefoglaló dokumentumban megtalálták a 2023. július 17-19. között mérőbójákkal felvett adatokat, de csak diagramokon ábrázolva. Így is láthatták azonban, hogy több olyan időszak is volt, amikor a megengedett 30 Celsius-foknál melegebb a víz.

A 30 Celsius-fokos hőmérsékleti határ bevezetése a Duna ökoszisztémájának megóvását célozza, segítve ezzel az ott élő fajok és azok természetes élőhelyének védelmét.

A Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbítása kapcsán készült legfrissebb előkészítő anyag szerint a kibocsátott meleg víz jelentős hatással van a helyi halközösségekre. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a melegvíz hatása faji szinten is megfigyelhető változásokat idéz elő az érintett vízszakaszon: az invazív halfajok száma és előfordulási gyakorisága szembetűnően növekszik, különösen a kis vízállású, meleg időszakokban. Az érintett terület általában körülbelül 2 kilométer hosszú, ám a különösen meleg években ez a kiterjedés akár a duplájára is nőhet.

A halak mellett a makroszkopikus vízi gerinctelen állatok, pl. a kagylók és csigák esetében is kimutathatóak a változások. A vizsgálati anyag szerint a melegvíz-kibocsátás egyik legfontosabb közvetett hatása az, hogy az ismert makrogerinctelen élőlényközösségek jelentős hányada már invazív, erőteljesen és agresszívan terjeszkedő idegenhonos elem. Ugyanakkor a védett fajok száma is magas, vagyis a Duna ezen alsó szakaszai természetvédelmi szempontból kiemelkedő jelentőségűek. A terület természeti értéke a Paksi Atomerőmű melegvíz-kibocsátásától függetlenül is folyamatosan romlik, pl. a klímaváltozás, az emberi beavatkozások és a szennyezések miatt.

Related posts