Meglepő bejelentést tett Trump egészségügyi minisztere: Szeptemberig ígéretet tett arra, hogy felfedi az autizmus okait.


Robert F. Kennedy Jr., az Egyesült Államok egészségügyi minisztere, ambiciózus tervet hirdetett meg, amely szerint öt hónapon belül átfogó kutatások és tesztelési programok révén kívánja feltárni az autizmus hátterében álló okokat.

Szakértők figyelmeztettek, hogy az autizmus spektrumzavar - egy évtizedek óta vizsgált összetett szindróma - okainak megtalálása nem lesz egyszerű, és az erőfeszítést félrevezetőnek és irreálisnak nevezték.

Kennedy, aki megkérdőjelezett elméleteket népszerűsített, amelyek kapcsolatot feltételeznek az oltások és bizonyos betegségek között, a kabinet csütörtöki ülésén kijelentette, hogy az amerikai kutatásba "a világ különböző részeiről érkező tudósok százait tervezik bevonni".

"Szeptemberre tudni fogjuk, mi okozta az autizmus járványát, és képesek leszünk megszüntetni azokat az hatásokat" - ígérte Kennedy.

A kormányzati statisztikák alapján az autizmus diagnózisának száma drámai módon növekedett 2000 óta. A BBC jelentése szerint 2020-ra az amerikai járványügyi központ (CDC) adatai szerint az 8 éves gyermekek körében ez az arány már elérte a 2,77%-ot.

A szakértők az autizmussal kapcsolatos ismeretek bővülését és a rendellenesség definíciójának szélesedését emelik ki, mint az emelkedő számok részben felelős okait. Ezen kívül a kutatók a környezeti hatások szerepét is alaposan tanulmányozzák.

Az Egyesült Államokban működő National Institutes of Health (NIH), amely egy kormányzati intézmény, évente több mint 300 millió dollárt fektet az autizmus tudományos vizsgálatára.

Az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete (NIH) különféle lehetséges kockázati tényezőket sorol fel, amelyek hozzájárulhatnak az autizmus megjelenéséhez. Ezek közé tartozik a születés előtt tapasztalt peszticid- vagy légszennyezés, a korai születés vagy az alacsony születési súly, az anyai egészségügyi problémák, valamint a szülők idősebb életkora.

Kennedy nem osztotta meg a kutatási projekt specifikus részleteit, és nem árulta el, hogy mekkora összeg áll rendelkezésre az autizmus kutatásának támogatására.

Két hónappal ezelőtti eskütétele óta a korábbi környezetvédelmi jogász jelentős mértékben csökkentette az Egészségügyi és Emberi Szolgálatok Minisztériumának (HHS) költségvetését. Ez a tárca felelős olyan kulcsfontosságú ügynökségekért, mint az NIH és a CDC, amelyek az élelmiszer- és gyógyszerbiztonság felügyeletét látják el, valamint a betegségek kutatásával foglalkoznak.

Kennedy egy Fox News interjúban később így fogalmazott a terv átfogóságáról: "A vakcinákat is alaposan meg fogjuk vizsgálni, de a fókuszunk ennél messzebb terjed. Minden lehetőség asztalra kerül: a táplálkozási szokásaink, a vízminőség, a levegő tisztasága, valamint a különféle nevelési módszerek. Szintén figyelembe vesszük azokat a változásokat, amelyek hozzájárulhattak ennek a járványnak a kialakulásához."

Az Amerikai Autizmus Társaság közleményében éles kritikával illette Kennedy tervét, amelyet "károsnak, félrevezetőnek és irreálisnak" minősítettek. A társaság hangsúlyozta, hogy "ez nem krónikus betegség, és nem is tekinthető járványnak", felhívva ezzel a figyelmet a téma komolyabb megértésének fontosságára.

Christopher Banks, a társaság elnöke megkérdőjelezte, hogy a kutatási erőfeszítések átláthatóak lesznek-e, és azt mondta, hogy azok az állítások, amelyek szerint az autizmust kizárólag környezeti tényezők okozzák, "félrevezető elméletek amelyek fenntartják a káros megbélyegzést, veszélyeztetik a közegészségügyet, és elvonják a figyelmet az autista közösség kritikus szükségleteiről".

Kennedy riadalmat keltett azzal, hogy David Geier-t, akit sokan összeesküvés-elmélet hirdetőjeként emlegetnek, bevont a vakcinák és az autizmus vizsgálatába. Csütörtökön az amerikai képviselőház demokratái levélben fordultak az Egészségügyi és Humánszolgáltatások Minisztériumához, hogy kifejezzék aggályaikat egy "elfogult és megbízhatatlan személy" kiválasztása kapcsán.

Geier Maryland államban súlyos bírságot kapott, mivel orvosi diploma és engedély nélkül végzett kezeléseket, és autista gyermekeknek írt fel potenciálisan veszélyes terápiákat. Emellett Geier a vakcinaellenes mozgalom prominens képviselője, aki jelentős befolyással bír a közvéleményre ezen a területen.

Az autizmus és a gyermekek vakcinázása közötti kapcsolatot először a brit orvos, Andrew Wakefield emelte a figyelem középpontjába egy 1998-ban, a The Lancet orvosi folyóiratban megjelent tanulmányával. Bár ezt az elméletet sokan terjesztették, de Wakefield tanulmánya később visszavonásra került, és több tudományos kutatás is elutasította a vakcinák és az autizmus közötti összefüggés létezését.

Wakefieldet később pénzügyi összeférhetetlenség miatt találták vétkesnek, és az Egyesült Királyság Orvosi Tanácsa (General Medical Council) megállapította, hogy hamisította a kutatási eredményeit. A kutatási cikket végül visszavonták.

Related posts