Fantasztikus rakéta menti meg a vadászpilóták életét!

A katapultülés hihetetlen képessége, hogy még a földön álló gépből is képes megmenteni a pilótát, valóban lenyűgöző. Ezt a teljesítményt a gondosan megtervezett rendszerek biztosítják, amelyek már az idei év során bizonyították megbízhatóságukat.
Idén januárban egy figyelemre méltó esemény történt Alaszkában, az Eielson légibázison: az amerikai légierő egyik F-35-ös vadászgépe lezuhant. A pilóta, aki a helyzetet rendkívül higgadtan kezelte, sikeresen katapultált, és sértetlenül földet ért. Az eseményről készült videó tanúsítja, hogy a katapultálás alacsony magasságból zajlott, ám a technika megbízhatósága felülmúlta a várakozásokat, hiszen az eszköz kifogástalanul működött.
Ennek oka, hogy a katapultülés tervezői a lehető legszélesebb használati tartományt lőtték be az életmentő eszköznek. A legelső katapultülések csak bizonyos repülési sebesség és magasság mellett működtek, majd megjelentek a földön mozgó gépből is működtethető ülések.
A jelenleg korszerűnek számító típusok ülése (ilyen például a JAS 39 Gripen Martin-Baker Mk. 10, a MiG-29 K-36, valamint az F-15 és F-16 ACES II ülése) zéró-zéró rendszerű, ezek földön álló gépből (zéró magasság, zéró sebesség) is biztonságosan mentenek.
Ha a kifutópályán váratlan probléma merül fel, a pilótának van egy hatékony megoldása: a katapult rendszer. Ez a mechanizmus úgy van tervezve, hogy az ülés elegendő magasságra emelkedjen ahhoz, hogy a pilóta biztonságosan használhassa az ejtőernyőt a földet éréshez. A folyamat rendkívül egyszerű és automatizált: a pilóta csak meg kell húzza a kettős karokat, és azonnal elindul a katapultálás. A kabintetőt pirotöltet segítségével lövik ki, távol a repülőgéptől, ezután következik az ülés kilövése.
Egy korszerű ülés használatakor a pilóta 17-19 g túlterhelést tapasztal mindössze 0,4 másodperc alatt. A kilövő rakéta ereje olyan intenzív, hogy a pilóta a földön állva is képes 86 méter magasra emelkedni a repülőgépből.
Ha katapult, akkor Martin-Baker – a katonai repülés életmentő technológiájának igazi mesterei. A cég már 1945 óta folyamatosan fejleszti megoldásait, és azóta több mint 7000 életet mentettek meg a katapultjaik segítségével. Ez a hosszú távú tapasztalat és a szakértelem teszi őket a terület vezető szereplőjévé.
Ezt onnan lehet tudni, hogy a cég (bár nem sok szükségük van ilyen jellegű marketingre) Facebook-oldalán mindig közzéteszi az aktuális számokat, és rövid leírást közölnek a legfrissebb katapultálás körülményeiről. A legutóbbi F-35-ös balesetről is beszámoltak jelenleg 7772 a pontos szám.
A Martin-Baker folyamatosan újít, és számos egyedi, figyelemre méltó funkciót építettek már be üléseikbe. Például létezik egy fejlett rendszer, amely lehetővé teszi a víz alá merült repülőgépből való menekülést. Ezt a technológiát a katapultülésekbe integrálják, igény szerint. A haditengerészeti légierők számára ez egy rendkívül értékes megoldás, hiszen nemcsak bonyolult, de rendkívül hatékony is; még eszméletét vesztett pilóták számára is biztosítja a felszínre való kijutást.