Az MNB alelnöke kifejtette, hogy mikor kerülhet sor az euró bevezetésére Magyarországon.


A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján januárban az infláció 5,5 százalékra emelkedett, ezzel túllépve a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által előrejelzett 5 százalékos szintet. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke úgy véli, hogy ez a magas érték talán a csúcspontot jelenti, és februártól kedvezőbb trendek bontakozhatnak ki. De mi áll a magasabb inflációs ráta hátterében?

A jegybank alelnöke a HírTV Szaldó című műsorában kifejtette, hogy a vártnál magasabb inflációt több tényező összjátékának következményeként tapasztalhattuk. "Az élelmiszerárak jelentős emelkedését figyelhettük meg, különösen a tejtermékek és az étkezési olaj esetében a tavalyi év során." Ráadásul az energiaárak, különösen a gáz drágulása Európában szintén jelentős hatást gyakorolt a januári inflációs adatokra.

A piaci szolgáltatások árának növekedése szintén fontos szerepet játszott az infláció alakulásában. Virág Barnabás véleménye szerint a januári számok már a legmagasabb pontot képviselhetik, és februártól kezdve kedvezőbb irányvonalak várhatóak.

Nagy Márton gazdasági miniszter kifejezte, hogy a magas élelmiszer-infláció elfogadhatatlan helyzet, és hangsúlyozta, hogy a kormány minden rendelkezésre álló eszközt bevet, ha szükséges, a családok védelme érdekében.

Az MNB legfrissebb inflációs jelentése alapján 2025-re az éves infláció várhatóan 3,3-4,1 százalék között mozog majd, és az év végére valószínűleg a 4 százalékos szint környékén stabilizálódik. A jegybank a végleges előrejelzését márciusban fogja nyilvánosságra hozni.

Virág Barnabás hangsúlyozta, hogy a közös európai fizetőeszköz, az euró bevezetése nem csupán gazdasági lépés, hanem nemzetstratégiai szempontból is kulcsfontosságú. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a váltás csak akkor válik lehetővé, ha a magyar gazdaság eléri az EU fejlettségi szintjének minimum 90 százalékát.

Orbán Viktor a január végén megrendezett Lámfalussy Konferencián is szólt a témáról, hangsúlyozva, hogy a túl korai euróbevezetés komoly kockázatokkal járhat. Beszédében megemlékezett Lámfalussy Sándor figyelmeztetéséről is: "Legyetek óvatosak, mert ha a gazdaságotok nincs felkészülve a csatlakozásra, az végzetes következményekkel járhat számotokra!"

A jegybank januári inflációs adatai alapján a helyzet nem indokolja a további aggodalmakat. Az euró bevezetésével kapcsolatos diskurzus csak akkor válik aktuálissá, ha a gazdaság eléri a kívánt fejlődési szintet.

Related posts