Fedezd fel, mi rejlik a zene és a szerelem titkos összefonódásában! Megnyílt a Zene Háza legújabb kiállítása, amely izgalmas párhuzamokat von el e két szenvedélyes világ között.

A világ különböző pontjain készült dokumentumfilmek inspirálták a Magyar Zene Háza új, lebilincselő kiállítását. A LISTEN című időszakos tárlat nemcsak vizuális élményeket kínál, hanem zenei csemegékkel is szolgál: a kiállításon szereplő művészek közül többek koncerttel is szórakoztatja a közönséget a Városliget szívében.
A Magyar Zene Háza kiállításaira mindig érdemes figyelni, átgondoltak, érdekesek, a 21. századi követelményeknek megfelelően interaktív, az összes érzékszervre ható installációkkal gazdagított tárlatok. Ez igaz az állandó és az időszakos kiállításokra is. Ez utóbbiból nyílt meg most a harmadik.
Míg az állandó kiállítás leginkább az időben (a zenetörténetben) kalauzolja el a látogatót, a most megnyílt, teljes címén "LISTEN - Zenei utazás a világ körül" a térben barangol, a Föld különböző szegleteinek zenéit mutatja be, egész pontosan harminc ország több mint száz előadóművészét, és rajtuk keresztül a legkülönbözőbb kultúrákba, élő zenei hagyományokba pillanthatunk be.
Az augusztus végéig megtekinthető kiállítás valójában egy varázslatos dokumentumfilm, amely egy különleges kiállítótérben elevenedik meg. A projekt mögött Garry Bassin amerikai filmrendező és Jamagucsi Tomoko japán színész-producer-író áll, akik egyedülálló zenei kincseket gyűjtöttek össze. A páros tíz éven át járta a világot, az Andoktól Izlandig, Georgiától Nepálig, sőt Puerto Ricótól Magyarországig, hogy felfedezzék és megörökítsék a legkülönfélébb, még napjainkban is létező tradicionális zenei hagyományok élő képviselőit. Az ő lenyűgöző munkájuk révén egy olyan gazdag zenei világ tárul elénk, amely tele van színes kultúrákkal és történetekkel.
A tárlat sajtóbemutatóján Bassin kifejtette, hogy a másfél évtizede készülő dokumentumfilmjeit az "Aranylemez" inspirálta, amely a Voyager űrszondák egyik fontos eleme, és már a Naprendszer határain túlra is eljutott. Ez a különleges alkotás olyan képeket és hangokat tartalmaz, amelyek a Föld kulturális és természeti sokszínűségét kívánják bemutatni egy esetleges idegen civilizáció számára. A zenei válogatásban nem csupán Mozart, Bach és Beethoven klasszikusai találhatóak, hanem a világ legkülönfélébb népi dallamai is, ezzel is hangsúlyozva bolygónk gazdag zenei örökségét.
"A mi filmünk is arra a kérdésre épül, hogy milyen zenéket tennénk egy ilyen időkapszulába, amit, mondjuk, ezer év múlva nyitnak csak ki."
A kiállítás középpontjában egy film áll, amely ugyan rendkívül sokszínű, de ezúttal kevésbé engedi meg a látogatók aktív részvételét. Például, bár órákig el lehet tölteni azzal, hogy felfedezzük az indiai zene bonyolult alapritmusait biciklikerekek segítségével, most inkább a látványra és a hallásra helyeződik a hangsúly. A nagyobb kivetítőkön és kisebb képernyőkön valóban páratlan zenei felvételeket élvezhetünk, melyeket érdekes installációk, valamint a Néprajzi Múzeumtól kölcsönzött különleges tárgyak és hangszerek vesznek körül.
Ettől függetlenül rendkívül izgalmas és tanulságos felfedezni, hogy az Andok hegyvidékén élő pásztorok éppúgy a szépségről és nehézségekről énekelnek, mint a magyar népdalokban. A dalokban megjelenik az az örök ellentmondás, hogy míg az élet csodás pillanatai pillanatok alatt elszállnak, addig a szenvedés hosszú, kanyargós útja sokkal elnyújtottabb. Ugyanakkor a tengerparti közösségek, legyenek azok Hondurásban a paranda ritmusában, vagy Portugáliában a fadó melankóliájában, hasonló érzéseket közvetítenek saját zenéjükön keresztül. Világszerte minden nép zenei hagyományai összhangban állnak a körülöttük lévő természettel és az életük meghatározó eseményeivel, mint a szerelem, házasság, születés vagy halál.
Ezzel kapcsolatban a tárlatot szakmai tanácsokkal segítő világzenei szakember, Weyer Balázs azt emelte ki a sajtóbemutatón, hogy a zene nemcsak kötődik az alapvető életeseményekhez mindenütt a világon, hanem a zene fontos eleme az emberi életfunkciók javításának. Mint mondta, a modern neurobiológiai kutatások azt bizonyították, hogy zenéléssel, zenehallgatással ahhoz hasonlíthatóan megnő az oxitocin- és a dopaminszint az agyunkban, mint amikor édesanyánk átölel, látunk egy kisbabát, vagy éppen szexelünk.
Weyer hangsúlyozta azt is, hogy a LISTEN a zenét még abban a formájában mutatja be, amikor még nem művészet volt ("az viszonylag új fejlemény, hogy színpadon is előadják az emberek a zenét"), hanem a mindennapi élet funkcionális része.
A tárlat első lépései a természet ölelésébe vezetik a látogatót, felidézve azt az alapvető emberi élményt, hogy mindannyian e csodálatos bolygó részei vagyunk. A következő szakaszban egy különleges akusztikai térben többszólamú énekek hangzanak fel, mintha az égi harmóniák üzenetét közvetítenék. De a kiállítás nem csupán izgalmas tájakra kalauzol; elvezet minket a világ peremére is, a jég birodalmába, ahol Baffin-sziget és Izland zord, mégis lenyűgöző tájai mesélnek a természet és az ember szoros összefonódásáról.
A mindennapi élet pillanataira jó példa a grúz családi ünnepi asztal és a nagy lakomához (szupra) kapcsolódó - elképesztően sok szólamú - énekek bemutatása. De hasonlóan a családi jeles napokhoz kapcsolódik a Puerto Ricó-i bomba nevű zene vagy épp a nálunk is jól ismert balkáni esküvői zenekarok produkciója, ahogy azt Boban Markovicék művelik.
A zene világán túl a tánc is egy olyan univerzális művészeti forma, amely évszázadok óta szerves része az emberi életnek. A "Zene, ami mozdít" című teremben egy izgalmas utazásra indulhatunk, ahol felfedezhetjük a flamenco, a salsa, a bomba és a krétai tánc különleges stílusait és hagyományait. Itt nem csupán lépéseket tanulunk, hanem a tánc mögötti kultúrák gazdagságába is betekintést nyerünk.
Az utolsó teremben egy impozáns földgömbön elevenedik meg az a harminc ország, amelyeken képzeletbeli utazásunk során átutaztunk.
A Magyar Zene Háza 2025. március 11-én megnyílt, augusztus 31-ig látogatható új időszaki kiállításában többek között Carminho, a Garifuna Collective, Ivan Duran, Mahsa&Marjan Vahdat, Boban és Marko Markovic zenélnek. Magyarországot Lajkó Félix, Lakatos Miklós, a Parno Graszt, Roby Lakatos és Sebestyén Márta képviselik.
A tárlaton hallható előadók közül több el is látogat egy-egy koncert erejéig a Zene Házába a közeljövőben. Például április 1-jén lépnek fel az iráni Vahdat nővérek (Marjan & Mahsa Vahdat), április 5-én a francia-etióp Ukandanz formáció, április 27-én pedig Sebestyén Márta. (Bővebben a kapcsolódó programokról itt olvashat.)