Lengyelország az Európai Unió Bíróságához kíván fordulni, mivel politikai menedékjogot kapott a volt miniszterhelyettese Magyarországon.
"Egyértelműen elkötelezettek vagyunk az ügy iránt" - fogalmazott a lengyel külügyminisztérium vezetőjének helyettese egy interjú során.
Lengyelország az Európai Unió Bíróságához kíván folyamodni, miután Magyarország menedékjogot biztosított Marcin Romanowski ellenzéki politikus számára. Ezt Andrzej Szejna, a lengyel külügyminiszter-helyettes nyilatkozta egy interjú keretében, amit a 444 hírportál is felfedezett.
"Eltökéltek vagyunk az ügyben" - nyilatkozta Szejna. Véleménye szerint Magyarország a menedékjog gyakorlásával "nyilvánvalóan megsértette az őszinte együttműködés elvét", amit az Európai Unióról szóló szerződés is rögzít. Ez a szerződés előírja, hogy a tagállamok "egymás teljes kölcsönös tiszteletben tartása mellett" kötelesek biztosítani az európai jogrend betartását. Ennek eredményeként Magyarországot az EU Bírósága elé idéznék, de ehhez először az Európai Bizottsághoz kell fordulniuk, amely szakvéleményt ad ki az ügyről.
A lengyel külügyminiszter-helyettes arról is beszélt, hogy jelenleg "nehézkesek" a kapcsolatok Magyarországgal, amelyet oroszbarátnak is nevezett. A menedékjogot barátságtalan lépésnek tartja, és úgy véli, azzal Magyarország nagy kárt okozott magának. "Az európai elfogatóparancs közös vívmányunk, amely lehetetlenné teszi, hogy egy bűnöző az egyik uniós országból egy másikba meneküljön" - szögezte le.
Donald Tusk szerint azok, akik az igazságszolgáltatás elől menekülnek, most Alekszandr Lukasenko és Orbán Viktor között választhatnak
Ahogy korábban hírt adtunk róla, Lengyelországban büntetőeljárás indult a Jog és Igazságosság (PiS) párt egykori igazságügyi miniszterhelyettese, Marcin Romanowski ellen. A politikust több súlyos bűncselekménnyel vádolják, köztük közpénzek pártérdekű felhasználásával és szervezett bűnözéssel. A lengyel hatóságok felfüggesztették a politikai mentelmi jogát, és meghallgatásra idézték, de Romanowski a Magyarországra tervezett útjára hivatkozva nem jelent meg. Donald Tusk lengyel miniszterelnök éles kritikát fogalmazott meg a helyzettel kapcsolatban, kijelentve, hogy ilyen szokatlan körülmények között még soha nem találkozott a két ország viszonyában. Orbán Viktor miniszterelnök a múlt heti nemzetközi sajtótájékoztatón, az AP kérdésére reagálva, hangsúlyozta, hogy nem kívánja a kérdést politikai szintre emelni. Szerinte fontos, hogy a konfliktusokat kezelhető keretek között tartsák, ezért nem kívánja kommentálni a lengyel jogállamiság helyzetét. Elmondta, hogy Lengyelországról készítettek egy tanulmányt, amelyben Romanowski ügyét is elemezték, és a miniszter indokoltnak találta a kérelmet, de Orbán szerint ez valószínűleg nem az utolsó hasonló eset lesz a jövőben.
Az ügy miatt korábban behívatták a varsói magyar nagykövetet, valamint a lengyel kabinet kötelezettségszegési eljárást kezdeményez az Európai Bizottságnál Magyarország ellen.
Fajsúlyos bizonyítékok szólnak a Magyarországon politikai menedékjogot szerző Marcin Romanowski ellen Orbán Viktor a korrupcióval vádolt lengyel miniszterhelyettes politikai menedékjogáról: Nem hiszem, hogy ez volt az utolsó esetA lengyelek között már van, aki örül, hogy Orbán Viktor viszi a korrupt politikusaikat